Шест града, които са вдъхновили големите писатели

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Открийте градовете, които са вдъхновили някои от най-известните писатели в историята.

За тях те са се превърнали в муза, а за вас могат да се превърнат в идеално място да четете романите им, пише National Geographic.

Едгар Алън По

Балтимор, САЩ

Смята се, че мистериозният писател се е вдъхновил от новините за престъпленията в града, за да създаде историите си и по-конкретно за разказа „Беренис“, в който мъж изважда зъбите на съпругата си, след като я погребва жива.

Вярно е, че вдъхновението може да дойде отвсякъде. Днес градът пази тленните останки на автора в гробището Уестминстър Хол.

Хънтър Томпсън

Сан Хуан, Пуерто Рико

На това място авторът променя живота си, както ни разказва в романа си „Дневникът на едно пиянде“. Журналистът напуска Ню Йорк и се мести на карибския бряг в търсене на нов източник на вдъхновение и много ром, след като губи работата си.

Така се появява книгата, по която през 2011 г. беше заснет филм с участието на Джони Деп.

Оскар Уайлд

Дъблин, Ирландия

Градът толкова обича писателя (оспорва си първото място с Джеймс Джойс), че дори е издигнал статуя в негова чест в парка Мериън Скуеър. Тя е осеяна с негови известни цитати, а писателят е възприел безгрижна поза, по подобие на повечето си герои, спрямо викторианското общество.

Не забравяйте да посетите и известния Trinity College, където е учил Уайлд.

Ърнест Хемингуей

Африка

През лятото на 1933 г. американският писател предприема тримесечно сафари и преминава през различни градове на континента, главно в Кения и Танзания. От преживяванията му се появяват книги, като „Зелените хълмове на Африка“ и „Снеговете на Килиманджаро“.

За предпочитане е обаче да се вдъхновите от красивите пейзажи на черния континент, отколкото от лова.

Скот Фицджералд

Френската Ривиера

Големите партита, за които четем във „Великият Гетсби“, са се случвали наистина в определен момент по време на престоя на автора в луксозните курорти. През 20-те години на миналия век той наема вила в Антиб, за да се съсредоточи върху работата си и тук му хрумва идеята да напише прочутия си роман.

Габриел Гарсия Маркес

Картахена, Колумбия

Горещите пейзажи, които описва носителят на Нобелова награда за литература, особено в „Любов по време на холера“, са вдъхновени от архитектурата, климата и хората в града. Ако сте почитатели на магическия реализъм, трябва да посетите Картахена някое лято.

Източник: profit.bg

[elfsight_social_share_buttons id="1"]