Единственият начин да избегнем влиянието на други хора върху нашия живот е да заживеем свободно и щастливо в гората, с мечките.
Разбира се, мечките няма да са доволни, така че е по-добре да останете част от човешкото общество и да се съобразите със следните 6 правила за здравословни отношения с другите.
Най-интересното на тези правила е, че ще подобрят не отношенията ви към другите, а отношението към самите вас.
Не очаквайте хората да ви уважават, ако вие самите не се уважавате
Представата, която имате за себе си, определя начина, по който ви възприемат и другите. Вие им подавате сигнали за начина, по който да се отнасят с вас чрез думите си, жестовете, позицията на тялото, контакта с очи.
Хората няма да ви се възхищават, ако вие самите не си се възхищавате. Няма да ви намират за успешен, красив или забавен, ако непрекъснато оспорвате тези твърдения.
Не очаквайте хората да знаят какво си мислите
Случвало ли ви се е да се разочаровате от нечие действие или бездействие само защото не сте дали ясен знак какво очаквате?
Хората не четат мисли. Отгатването на чуждите желания става само по филмите, а в реалния живот е по-скоро случайност, отколкото специално умение.
Спестете си разочарованието и спрете да очаквате хората да знаят какво си мислите. Ясната комуникация е единствения начин за ясни отношения, без разочарования. Не само в личен, но и в служебен и обществен план.
Имате проблеми с мъжа си – обяснете му. Колегата от отсрещното бюро много говори – кажете му го. Възпитано, любезно, с шеговит тон, но му го кажете. Въртенето на очи, говоренето зад гърба и тежките въздишки с многозначителен поглед не помагат.
Не очаквайте от другите да ви правят щастливи
Щастието зависи от самите нас, то е в самите нас. Не може и не трябва да натоварвате друг с очакванията да създава вашето щастие.
Да, когато човек е влюбен, желанието да направи другия щастлив, идва отвътре. Когато е родител, се стреми да направи детето си щастливо и от това се чувства самият той щастлив.
Но ако няма конкретен човек, който да ви снабдява с щастие, значи ли да стоите нещастни? Не, разбира се. Когато децата пораснат и тръгнат да търсят собственото си щастие, трябва ли да ги задължаваме да продължават да се „грижат“ за нашето щастие, както когато са били деца?
Не, разбира се.
Щастието не зависи от другите хора, зависи от вашето възприятие за света.
Не очаквайте от другите да ви улесняват живота
„Еди кой си обеща да ми помогне, но той не го направи и нищо не стана“. Свикнали се да разчитаме на близките си, на роднините, на приятелите си толкова много, че не можем да се справим сами.
Ако си търсите работа, не е достатъчно да кажете на петима приятели „Търся си работа“ и да седнете и да чакате, че те ще се разтърсят вместо вас.
Не можете да ангажирате другите непрекъснато да изпълняват поръченията ви. Да, те няма да ви откажат, особено ако са родителите ви, но нека всеки сам разчита на себе си. Така и разочарованието ще е по-малко.
Не очаквайте хората да проявяват разбиране непрекъснато
Добре е да слагаме себе си на първо място, но това не означава да омаловажаваме другите. Бъдете учтиви с всички, които срещнете, защото не знаете кой каква битка води в живота си в момента.
Не може да очаквате хората да са любезни винаги. Нормално е да сме понякога ядосани, понякога груби. Само с такт и усмивка може да се смекчи ситуацията, но да обвинявате някого, че е в лошо настроение, просто не бива.
Не очаквайте от хората да се променят заради вас
Изтощително и изнервящо е непрекъснато да се опитвате да достигнете нечии очаквания. Да правите все повече и повече неща и те никога да не са достатъчни, за да заслужите признание, любов или поне похвала.
По същия начин се чувстват и онези, от които очаквате да се променят, само защото вие сте решили, че трябва да са различни.
Разбира се, най-ярък пример можем да дадем с отношенията в една двойка. Ако мъжът ви не е романтичен по природа, няма да го накарате с времето да купува цветя ей така, защото му е хрумнало.
Хората са такива, каквито са. Или ги приемете, или ги махнете от живота си.