Стремително расте броят на първокласниците, за които българският не е майчин език. През тази учебна година това се отнася за всяко трето дете у нас, обяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, в началото на първия срок.
Според тези данни от общо 60 000 първокласници, около 20 000 трудно или почти не говорят български език. За сравнение, през 2017 година броят на децата с друг майчин език, различен от българския, е бил под една четвърт от общия брой първокласници.
Невладеенето на български език е основна причина за отпадане от образователната система. Въпреки действащия механизъм за обхват на учениците, през миналата година от училище са отпаднали 5000 деца. 105 са първокласниците в 75-о основно училище „Тодор Каблешков“ в столичния квартал „Факултета“. За 100% от тях обаче майчиният език не е български.
Как се справят учителите там?
Елена Иванчева е учител в 75-о основно училище „Тодор Каблешков“ от 23 години. Сега е доволна от учениците си, но в началото срещала трудности с тях. „Имаше деца, които не знаеха български и беше трудно. Не пишат домашни, родителите рядко се сещат да проверят в чантата, че детето трябва да си научи уроците за следващия ден“, обясни Елена Иванчева. Учителите тук не крият, че в началото на учебната година усилията им са насочени предимно в това да говорят с учениците си на един език.
„Тези, които са предпочитали вкъщи да говорят на майчин език – естествено с тях повече трябва да се работи, защото те разполагат с малко по-ограничен речник и не винаги успяват да разберат това, което им казва учителят“, каза зам.-директорът Галина Димова. Неразбирането на български често е причина децата да отпаднат от училище. Ето защо действащият от две години механизъм за обхват на децата в образователната система е насочен и към предучилищното образование, за да може децата от детската градина плавно да преминават в първи клас. Голяма част от децата в една от детските градини постъпват там без да знаят нито дума на български.