Стартирането на бизнес изисква да обмислите много важни моменти, но има 1 без който въобще не може да става дума за стартиране. Това е бизнес идеята.
Тя е един от най-значимите, ако не и най-значимият фактор, от който зависи успехът на евентуалния Ви бизнес.
Какво да правите обаче, ако не Ви хрумва подходяща такава? Следвайте тези 4 стъпки:
Стъпка 1. Раздвижете креативността си.
Вдъхновете се, като съберете възможно повече информация за бизнеса като дейност, за малкия бизнес, за актуалните тенденции в тази сфера. Помислете коя индустрия Ви интересува най-много (или кои индустрии) и се запознайте с нея (тях). Ако, да речем, се интересувате от ресторантьорство, посетете всички ресторанти в града си, без значение какво предлагат и внимателно се вглеждайте във всички детайли.
Стъпка 2. Обмислете на какви видове бизнес разчитате в ежедневието си.
Какво е общото между фирмите, чиито услуги ползвате най-често. Може да става дума за онлайн фирми, които Ви доставят стоки бързо и лесно. Или пък фирми, които Ви предлагат отлично обслужване. Всичко това ще Ви помогне да разпознаете типа бизнес, с който искате да се занимавате.
Стъпка 3. Помислете за проблеми, с които Вие се сблъсквате.
Какво Ви затруднява, какви проблеми срещате в ежедневието си? Няма нужда да са свързани с нещо голямо – дори прости задачи като миенето на чинии могат да създават затруднения. Зад тези затруднения и притеснения често се крият страхотни бизнес идеи. Защото всъщност продуктите и услугите имат точно тази цел – да решават даден проблем. Да речем, че обожавате да похапвате суши у дома, но във Вашия град никой не доставя такова по домовете. Какво можете да направите? Стига да има достатъчно търсене, можете да стартирате бизнес с доставка на прясно приготвено суши. Не спирайте със себе си, обаче. Говорете с приятели, семейство, колеги. Зад техните проблеми също може да се крият страхотни бизнес идеи.
Стъпка 4: Селектирайте най-добрите идеи, за да изберете най-подходящата от тях.
Минете ли стъпка 3, би трябвало да сте събрали известен брой бизнес идеи. На тази стъпка е време да определите кои са най-добрите сред тях. Разговаряйте с приятели, колеги, с Ваши познати, които се занимават с бизнес, за да чуете тяхното мнение. Попитайте ги кои идеи им допадат най-много, какво биха искали от фирмите, които биха се заели с тези идеи. Важното тук е да получите възможно най-обективно мнение. Ако не можете да получите такова от роднините и приятелите си, потърсете познати и колеги, с които да коментирате. Ако се налага, разговаряйте с бизнес експерти. Накрая, когато вече имате съкратения списък, не забравяйте да помислите с какво Вие самите най-много искате да се занимавате, за да изберете най-подходящата идея.