Няколко храни, които не трябва да ядете сурови!

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

На всички е известно, че сурово месо и яйца не трябва да се ядат, защото това крие огромен риск от заразяване с различни бактерии и смъртоносни патогени.

Съществуват обаче и други хранителни продукти, най-вече растителни, които също не трябва да се консумират сурови.

Въпреки богатството си от полезни вещества тези храни крият опасност за здравето при консумация без термична обработка.

Кои са тези храни, вижте в следващите редове.

Картофи

Вероятно повечето от вас са запознати с въздействието на суровите картофи върху храносмилателния тракт. Но все пак трябва да ги споменем в тази класация. Те съдържат голямо количество нишесте, което е устойчиво на стомашните киселини и може да остане в стомаха и червата твърде дълго. Това предизвиква процеси на ферментация с неприятни последствия за стомаха. Освен това консумацията на недобре сготвени и полусурови картофи със зелени петна по тях е още по-опасно, тъй като в тях е налице веществото соланин, а то може да предизвика хранително отравяне.

Прясно мляко

В суровото мляко се съдържат потенциално опасни за здравето бактерии като ешерихия коли, листерия, салмонела. Те могат да доведат до сериозни здравословни проблеми.

Патладжан

Суровият патладжан съдържа соланин – същият токсин, намиращ се в суровите картофи, който причинява симптоми като при отравяния, диария, повръщане, треска, болки и спазми в стомаха и червата, пише az-jenata.bg.

Брашно

Надали някой би ял целенасочено сурово брашно, но ако бъде недостатъчно добре термично обработено, брашното също носи риск от заразяване с ешерихия коли.

Горчиви бадеми

Горчивите бадеми са различни от сладките – онези, които ядем в ежедневието си. В горчивите бадеми се съдържа хидроцианидова киселина, която е опасна в комбинация от цианид и вода. Ако изядете прекалено много горчиви бадеми, може да получите сериозно отравяне. Ето защо тези бадеми се бланшират или пекат преди консумация.

Кълнове

Кълновете са толкова здравословни. Те са прекрасни за диети и здравословен начин на живот. Рискът при суровите небланширани кълнове е, че могат да носят зараза със същите бактерии – салмонела, ешерихия коли, листерия.

Кренвирши

Кренвиршите са преминали през определена термична обработка при технологичния процес на създаване, което ги прави годни за консумация. Съществува рискът от заразяване с някои бактерии обаче и то при недобри условия на съхранение и разпространение, въпреки опаковката.

Зрял боб

Ето още една иначе много ценна храна, богата на полезни въглехидрати, витамини, антиоксиданти, растителни протеини и фибри. Зрелият боб не трябва да се консумира суров, дори да е съвсем леко не напълно сготвен, защото съдържа токсина фитохемаглутинин, който може да предизвика симптоми, имитиращи хранително отравяне и дискомфорт в храносмилателния тракт.

 

[elfsight_social_share_buttons id="1"]