Саманта Сали купува няколко деца за сексуални роби

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Саманта Сали последва мъжа си боец в Сирия. Там тя купува няколко деца за сексуални роби, но казва, че им е давала подкрепа, каквато другаде няма.

На Саманта Сали й трябваше време, за да свикне с живота след всичко преживяно – ритуални побои, изнасилвания и изтезания от страна на „Ислямска държава“.

Жената се оправдава, че съпругът й я е отделил от роднините й. Преди да отидат в Сирия той я е обичал, казва тя. След това започнал да се държи с нея ужасно.

През 2014 година нейният съпруг Муса Елхасани й обещава почивка в Хонк Конг. Двамата се местят в Мароко за по-евтино. 

Дни по-късно е на турско-сирийската граница, тя държи 7-годишния й син от предишен брак, той – дъщеря им. Изборът е дали да спаси сина си или да последва съпруга си в халифата, разказва американката пред CNN.

„Ако не бях тръгнала с него нямаше да видя дъщеря си“, разказва 32-годишната жена.

Когато главорезите на ИД покоряват 3500 жени и деца от общността на язидите през 2014 година в Северен Ирак, продават момичетата като сексуални роби. Тогава тя среща Соад – 17-годишно момиче, което струва 10 000 долара.

Тя я купува, за да я спаси – но мъжът й я изнасилва. Тя купува още една робиня с идеята, че в нейния дом ще има закрила, каквато няма да намери другаде. После още една. Всички момичета били изнасилвани.

На въпрос дали се чувства виновна за това серийно изнасилване на момичета, Сали отговаря:

„Във всяка къща ситуацията е тази, но те няма да имат подкрепата на някой като мен. Аз им общах, че ще ги върна на семействата им“.

„Няма как да знаеш какво е да гледаш как съпругът ти изнасилва малко момиче, то плаче и идва при теб, а ти го успокояваш, че всичко ще бъде наред“.

Телевизията се свързва със Соад, която отново се е събрала със семейството си. Оказва се, че момичето й е благодарно.

„Наистина искам да те видя, дори и за последен път, ми липсваш толкова много и ми липсват децата ти, всичко, което мога да направя, за да ти помогна да излезеш, аз ще направя. Обичам те толкова много“, й пише девойката.

Синът й Матю обаче е бил хванат от ИДИЛ и е показан в пропаганден клип на групировката, в който се заканва на Доналд Тръмп.

Сали говори на CNN в сирийско-кюрдски арест, затворена, арестувана след рухването на ISIS в Ракка и несигурна дали някога ще види Съединените щати отново.

Историята за това, как Сали е стигнала до там, е забележителна мрежа от мистерия, състрадание и дива природа, която прилича на наследството на почти суров терор на ISIS. И в нея Сали се преплита между ролята на наивната, манипулирана домакиня и разумния прагматист, способен да оцелее в дивия и доминиран от мъжете свят на ISIS.

Докато тя седи в сирийско-кюрдски затвор, чакайки американското правителство да определи – или да не определи – какво да прави с нея, то навигира този деликатен баланс между незнаещата жертва и коварния манипулатор, който ще реши съдбата й.

Мечтаят за завръщането си вкъщи, но агентите на ФБР, които ги посещават, за да говорят, все още не са донесли такси или самолетни билети вкъщи.

„Аз и моите деца говорим, че искаме да ядем McDonald’s“, каза тя. „Искаме отново да живеем нормален живот“.
[elfsight_social_share_buttons id="1"]