Храната на боговете, за която жадува организма ни

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Орехът е съпровождал човечеството от най-ранни времена. Когато за първи път се е появил в Древна Персия, от него са можели да си похапват само членове на царското семейство.

И в древна Гърция ореха е бил смятан за свещен продукт – определяли са го като храна за боговете. Ето защо и там той е бил недостъпен за простолюдието.

Несъмненно несправедливо са постъпвали властимащите отпреди хиляди години спрямо простосмъртните им съвременници.

Но те са били прави в едно – в безкрайно полезните свойства на този продукт. А те се дължат на това, което е скрито в неговата черупка.

Орехите са богати на ценни мазнини, белтъчини, минерали, фибри. Те са източник на магнезий, цинк, мед, на полиненаситени мастни киселини омега-3. В тях има 70 на сто липиди, притежаващи голяма енергетична ценност – те съхраняват енергията ни, участват в структурата на клетъчната мембрана и др.

Пазят ни от рак

Орехите пазят мъжете от рак на простатата, заради наситеността си с омега 3 мастни киселени.

Но те са особено полезни за жените – ако те си похапват редовно от тях, то те се предпазват от едни от най-опасните видове рак – на дебелото черво и ректума. Орехите значително снижават риска от това онкологично заболяване, заради богатото си съдържание на витамини, минерални вещества и фитосъединения.

До тези изводи достигат учени, които са изследвали 75680 жени. Освен това те предотвратяват затлъстяването и диабета от 2 тип при тях.

Други проучвания са установили, че редовното ядене на орехи оказва въздействие на гени, които отговарят за контрола над ръста на тумори и метаболизма.

Укрепват сърцето ни

Известно е, че сърдечносъдовите заболявания са една от основните причини за смърт по света – от тях умират всяка година над 17 милиона души.

Ние и тук не изоставаме: причината за около 70 на сто от смъртните случаи у нас са именно сърдечносъдови заболявания – исхемична болест на сърцето, в това число остър инфаркт на миокарда, хипертонични болести, мозъчно-съдови болести.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]