Вече повече от век Националният военноисторически музей следва неотлъчно своята мисия на пазител на националната памет.
Той съхранява всички предмети, свързани със събитията, които бележат най-важните страници на българската военна история.
Началото на тази мисия поставя указа на цар Фердинанд, с който при щаба на армията се създава Военноисторическа комисия – с музей, архив и библиотека. С учредяването си на 4 юли 1916 г.
Военният музей става третата общонационална музейна структура в страната.
Преди него са само Археологическият и Етнографският музей.
Първата си експозиция музеят открива през 1937 г. в сградата на т.нар Софийско офицерско събрание на улица Московска № 15.
Многобройните евакуации през Втората световна война и особено по време на бомбардировките над София спасяват фонда на музея. Така през 1949 г. той е преименуван в Централен музей на народната армия.
А година по-късно е преместен на бул. „Ген. Скобелев“ № 23, където е открита и нова експозиция.
Името, под което е познат в наши дни музеят получава през 1968 г., заедно със статута на национална институция.
А през 2001 г. се мести на ул. „Черковна“ № 92, където е и до днес.
На това място Националният военноисторически музей разгръща уникална външна експозиция с различно въоръжение – от танкове, ракети и артилерия, до военноморска и авиационна техника.
В изложбените зали на музея могат да се видят хронологична експозиция с близо 30 хиляди артефакта свидетели на българската и европейската военна история.
За истинските ценители на историята музеят представя в четири колекционни зали най-богатите колекции в страната от оръжие, български отличия, отличия на държавните глави и униформи.
За уникалността на експозицията свидетелстват реликви като превърналия се в емблема на музея коринтски шлем – един от трите подобни в света, най-високото отличие на Царство България – ордена „Св. Св. равноапостоли Кирил и Методий“, косите на Васил Левски и оръжието на Раковски.
Сред редките експонати, които се помещават в музея са и европейските средновековни ризници и мечове, някои от образците на първите картечни пистолети, невъведени в масово производство български оръжия, лични униформи, отличия и вещи на най-видните български военачалници и политици.
Част от експозицията на музея е също така и единствената у нас колекция от военни печати, войнишко творчество, плакати и марки.
Във фондовете на Националния военноисторически музей се съхраняват над 1 милион експоната, някои от тях никога непоказвани пред публика. Други пък са толкова ценни, че са вадени от трезорите и излагани само при изключителни поводи.
Музеят притежава и една от най-големите колекции от изобразително изкуство в България – живопис, графика, акварели и скулптури.
Сбирката на военния музей може да си съперничи дори с големите художествени галерии у нас.
Огромният брой и разнообразието на експонатите, съхранявани в музея, са не само част от националната, но и от европейската и световна културна съкровищница.
Чрез тях от хранилище на културното и историческо наследство, той се превръща в едно истинско обществено средище за традиции, култура и образование.
Националният военноисторически музей е пазител на историята на героизма и любовта към отечеството.