Любопитни факти за Коледа

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Коледа наближава и както всяка година, и през тази очакванията за нея са изпълнени с цветове и красиви послания, които за мнозина идват заедно с красиви цветни подаръци и много топли мисли за приятелите и семейството.

Малцина знаят, че празникът Коледа е произлязъл от „Mеса за Христос“ („Christ’s Mass“). Празникът се чества в името на рождението на Иисус, централната фигура на християнството на 25 декември.

Това време от годината е познато у нас като популярен празничен обичай, при който се раздават подаръци, пеят се коледни песни, разменят се поздравителни картички, ходи се на църковни тържества, ядат се специални ястия, а домовете се украсяват с коледни дръвчета, светлини, и гирлянди.

В допълнение, Дядо Коледа е може би най-добре познатата фигура в митологията на Коледа, чийто корени очевидно идват от далечни времена, когато хората са вярвали в добрите ангели-пратеници на земята за да благоденстват хората.

Ето някои интересни факти за този празник, който научаваме благодарение на Mashable.

1. Оригиналът на Дядо Коледа е Свети Никола, който е живял през трети век и е бил известен с това, че е оставял тайно пари на бедните. Поемата за него написана през 1823 година е известна като „Нощта преди Коледа“ и това вероятно го свързва с днешната представа за добрия белобрад старец.

2. Рождество Христово се е празнувал за първи път през 200 година в Александрия през месец май. 25 декември е избран за честване от Римската църква през 380 година за да обедини честванията за рожденията на слънцето.

3. Aмериканците купуват 37,1 милиона реални коледни елхи всяка година, а 25 % от тях са от специалните 5000 ферми за елхи на територията на страната.

4. Алабама е първият щат, който е признал Коледа като официален празник. Тази традиция започва през 1836 година.

5. През 1907 година Оклахома става последният американски щат който признава Коледа за официален празник.

6. В Бостън празникът е бил забранен до 1681 година, и въпреки, че забраната е била премахната от губернатор сър Едмънд Андрос, едва през 19-ти век честването на Коледа става обичай в региона.

7. В Англия Коледата е била забранена през 1644 година, тъй като се е считало, че празнуванията вредят на християнската вяра.

8. Първоначално не е имало коледен пудинг, а супа от стафиди и вино.

9. Французите са наричали Коледа „Les Bonnes Nouvelles“ или „Добрите новини“. Оттам произлиза днешното название на празника на френски – Noel.

10. Песента Jingle Bells от 1857 година е била написана за Деня на Благодарността.

11. Коледните елхи могат да се ядат. Иглите са добър източник на витамин С, а боровите ядки са добър източник на хранителни вещества.

12. В Италия има обичай да се слагат подаръци в купа под елхата, откъдето всеки член на семейството минава да си избере подарък.

13. В Испания написват имената си на листчета и ги слагат в купа под елхата. След това се изтеглят по две листчета, и според обичая, хората, чиито имена са написани на тях ще бъдат верни приятели през следващата година.

14. Jingle Bells е била първата песен, изпята в космос от астронавтите Том Стафорд и Уоли Шира на 16 декември 1965 година.

15. По времето на пазаруването за коледните празници, само в САЩ, всяка минута се използват над 5000 пъти Visa карти.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]