Ремонтират спешно два тунела на магистрала “Хемус”

Пет тунела ще бъдат ремонтирани спешно догодина, съобщиха от Агенция “Пътна инфраструктура”.

Състоянието им е лошо, а рискът за част от тях е оценен като “съществен”.

Заради очакваните ремонти вероятно отново ще има тапи на магистрала “Хемус”, тъй като в момента се подготвят документите за обществена поръчка за реконструкция на тунелите “Топли дол” и “Правешки ханове”.

През тази година със средства от бюджета завърши ремонтът на тръбите за Варна на други два тунела на магистралата – “Витиня” и “Ечемишка”. Обновена беше и тръбата за София на най-дългия тунел у нас – “Витиня”. Той е в експлоатация от 1984 г.

Частта му в посока Варна вече е с нова хидроизолация, отводнителна и дренажна система, вентилационна и електрическа инсталация, видеонаблюдение и пожароизвестяване, светофарна уредба, осветление и система за светлинно водене, включително и непрекъснат захранващ източник на евакуационното осветление.

Тръбата за София е с енергоефективно LED осветление. Монтирани са 354 бр. осветителни тела. Съоръжението е с нова електроснабдителна система, видеонаблюдение, пожароизвестителна и оповестителна система. За повишаване безопасността на движение е монтирана светофарна уредба и променливи пътни знаци.

Тунел “Ечемишка” на “Хемус” е с обновена хидроизолация, отводнителна система, вентилационна и електрическа инсталация, осветление, системи за видеонаблюдение и пожароизвестяване.

С пари от програма “Региони в растеж” предстои да бъдат ремонтирани и тунелите на пътя Ловеч-Плевен и по отсечката Кричим-Михалково. За тях в момента има търгове, с които да се изберат изпълнители на проектите.

Стартът на ремонтните дейности по първия се бави с няколко месеца заради жалби, които блокираха търга.

Там скалите над тунела са силно напукани и когато вали, съоръжението се наводнява. Стените са в лошо състояние, на места липсват плочите на облицовката, а тухлите са разрушени. Недостатъчно добре работи и осветлението, което на места дори е ръждясало.

Тунелът на пътя Кричим-Михалково според доклад на пътната агенция от началото на тази година е сред потенциално опасните. Там стените също са напукани, има корозия и на места липсва осветлението.

420 дни е срокът за ремонт на тунел “Кривия” на пътя София-Кулата в района на Кресненското дефиле. Общата му дължина е 343 м, а парите за ремонта са осигурени от републиканския бюджет.

Според заданието сумата възлиза на над 2,9 млн. лв., а избраният изпълнител – “Геопът тунел Кривия”, трябва да ремонтира основно съоръжението. Ще извърши геотехническо обследване, ще изготви технически проект и ще прави основен ремонт.

За подобряване на безопасността ще бъде подновена отводнителната система и хидроизолацията на тунела, ще бъдат пребоядисани тунелните стени, ще се поднови светофарната уредба и ще се монтира ново осветление.

През 2016 г. по програма “Транзитни пътища V” завърши основният ремонт на петте тунела в района на Искърското дефиле в участъка Ребърково – Своге и на трите съоръжения по пътя Асеновград – Смолян, които са в района на Бачково, Бачковския манастир и Асеновград.

Изградена бе и главната пътна комуникация на Смолян, в която има тунел в квартал “Устово” с дължина 421 м. Съоръжението е с две платна по 3,75 м и два тротоара, както и LED осветление.

Общо 34 са тунелите по републиканската пътна мрежа в България. От тях 10 са с по две тръби и са на автомагистралите. Останалите са с една тръба и са разположени по пътища от първи, втори и трети клас.

685 метра е дълъг тунел “Траянови врата” на магистрала “Тракия”. Той бе ремонтиран на няколко пъти.

През тази година осветлението бе подменено, наложи се след сигнал от пътуващи части от съоръжението да бъдат обезопасени. В доклада на пътната агенция състоянието му беше определено като със “съществен риск”.

От три съоръжения на магистрала “Люлин” само едно попадна в категорията с “умерен риск”.

При другите два на места липсваха болтове на носещи конструкции, евакуационно осветление, течове бяха разрушили части от панелите и покритието им, имаше напуквания и счупени места по стените.

Три опита за търг бяха направени за строежа на тунел “Железница”.

Поръчката е най-скъпата в сектора за тази година у нас. Той се намира в района на Симитли, ще бъде с дължина 2 км, което го прави почти двойно по-дълъг от “Витиня”. Заради сложността на съоръжението първоначално се предвиждаше строителството му да продължи 1400 дни. Досегашните провали на процедурите за избор на изпълнител обаче намалиха този срок на 1000 дни.

Причината е, че тунел “Железница” трябва да бъде завършен най-късно до 2023 г. заедно с цялата магистрала “Струма”, за да не връща държавата пари на Брюксел. Цената за строителството плюс това на пътя преди и след съоръжението е 250 млн. лв. В нея е включена и хеликоптерна площадка, предвидена в техническото задание.

Последният опит за избор на строител поне засега се очертава да е успешен. Преди десетина дни всъщност бяха отворени офертите за “Железница” и пътя преди и след тунела.

Обявената поръчка предизвика огромен интерес.

– 28 са подадените предложения, като сред кандидатите са всички големи български строителни компании, а също така италиански, гръцки и туриски.

13 от фирмите се надпреварват за строителството на тунелното съоръжение, като цената само за него е 194 млн. лв.

Най-старият тунел в България е Скалният в близост до село Билка на пътя между Провадия и Айтос. Построен е през 1924 г.

През тази година бяха изпълнени редица мерки, свързани с обрушване на тунела, монтиране на обезопасителна мрежа и други работи, за да е безопасно преминаването през него.

Акцент са пътищата в Северна България

През 2018 г. основен акцент в плановете на АПИ ще са пътищата в Северна България.

“През следващата година ще стартираме тръжните процедури за строителство на участъка от “Хемус” от Боаза до пътя Ловеч – Троян и от там до Русе – Велико Търново”, съобщи шефът на пътната агенция Дончо Атанасов. През 2019 г. стартират дейности за Ловеч – Плевен до Боаза. Там ще има един тунел, няколко виадукта и пътни възли. Максималната скорост ще е 120 км/ч.

Атанасов заяви, че стремежът е през следващата година да бъдат открити и тръжните процедури за изпълнител на магистралата от Русе до Велико Търново. Тя е с приблизителна дължина 133 км.

Ще се постараем през 2018 г. да имаме подготовка за стартирането на тази магистрала, допълни Атанасов.

И посочи, че вече е започнало строителството на още 27 километра от “Хемус” Едната отсечка, която се изгражда, е с дължина близо 10 км и е между Боаза и Ябланица.

Другите 17 км са от Белокопитово към Буковци.

В края на ноември станаха ясни и изпълнителите на ремонтите на няколко отсечки в Северна България. Това са Ловеч – Троян – Кърнаре, Червен бряг – Чомаковци, Дъбова махала-Монтана. Рехабилитацията на тези 48 км пътища, които са втори и трети клас, ще струва над 1 млн. лв.

Следвайте ни в социалните медии