Как да спорим без да развалим връзката си

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Без значение дали ги наричаме разгорещена дискусия, недоразумение или кавга, караниците с любим човек са винаги неприятни.

Неизбежно се изпълваме с чувство за вина, заради нещата, които сме казали в момент на ярост, а ни се иска да не сме. Колкото и усилия да полагаме, в старанието си да го избегнем, конфликтът е неизменна част от всякакъв тип близки отношения.

Все пак има начини, чрез които бихме могли да комуникираме недоволството и притесненията си, като същевременно показваме уважение към чувствата на партньора си. По този начин и самият спор става по-градивен.

Дръжте на своето

Важно е да обясните на партньора си какво в неговото поведение ви разстройва. Преместете фокуса върху себе си и вашите собствени чувства. Споделяйки начина, по който се чувстваме, и как ни се иска да бъде (“Чувствам се наранена, когато ти… / Бих се чувствала прекрасно, ако ти…”), ще помогне на партньора ни да разбере правилно нашите проблеми, без да го приема като лична атака или обвинение. Не хвърляйте цялата вина върху другия, а нека да бъде споделена.

Не правете обобщения

Изказвания като “Ти винаги…” или “Ти никога…” често са породени от чувство на безизходица или прекомерно желание да наблегнем на факта колко разстроени сме наистина. Това, за което не си даваме сметка обаче, е че тези фрази отнемат от тежестта на аргумента, който отправяме. С тях поемаме риск партньорът ни да се почувства сякаш моментите, в които той наистина се старае, не значат нищо за нас и не ги оценяваме. А това може да създаде излишно напрежение и двете страни да останат засегнати. Ако страним от преувеличени и обобщени изказвания, има по-голям шанс партньорът ни да се вслуша в думите ни.

Зачитайте старанието на партньора си

Не мислете, че в един спор вашата задача е да нападате другия, и да му покажете къде бърка. Напротив. Изключително ефективна техника е да го поощрите на глас за всички онези неща, които прави както трябва и с които ви носи щастие. С тази малка, но много важна стъпка, ще накарате партньора си да е спокоен и да се вслуша в това, което му казвате. Използвайки метода на похвала, последвана от градивна критика, ви позволява да водите цивилизован спор за проблемите си, докато запазвате взаимното си уважение един към друг.

Не претендирайте, че сте наясно с мислите му

Когато сме били с някого дълго време, предполагаемо знаем какво си мисли. И съвсем естествено (от наша гледна точка) очакваме той да отгатне нашите мисли и чувства. Докато от една страна познанията един за друг са нещо хубаво, то от друга може да бъде причина за конфликт, ако един от нас не познае правилно. Затова винаги се съмнявайте в предположенията си и питайте партньора си за начина, по който се чувства, и какво наистина си мисли. Така ще избегнете излишни недоразумения, породени от прибързани заключения.

Подбирайте битките си

Ще има случаи, в които думите или действията на вашия партньор ще ви засегнат. Доловените критики не винаги са знак за персонални нападки, затова недейте да задълбавате във всичко. Ако умеете да превръщате всяко малко нещо в огромен проблем, опитайте да не пренасяте това свое качество в интимните си отношения. По този начин рискувате той да започне да ви възприема като конфликтна личност и да спре да разкрива чувствата и мислите си пред вас. А това неминуемо ще ви отдалечи един от друг. Отстоявайте позицията си само когато самоуважението ви го изисква.

Чувствата ви заслужават да бъдат чути

Понякога, в желанието си да избегнем евентуален конфликт, премълчаваме мислите и чувствата си. Но това, което не осъзнаваме, е че с времето те се натрупват като негативна енергия, която може да доведе до нетипична за нас избухливост. Нужно е да осъзнаем значението на това да изразяваме емоциите си навреме, за да съхраним себе си и връзката.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]