Земята е стара – учените изчисляват възрастта й с изучаването на най-старите скали и метеорити, открити на нашата планета (заедно с метеоритите са се формирали по едно и също време). Откритията до този момент са, че Земята е на 4.54 млрд. години. Снимка: sdecoret / Shutterstock
Успяхме да проучим Земята почти из основи. Въпреки това тя не престава да ни изненадва.
В следващите редове ще ви представим 12 факта, които вероятно ще ви изумят.
Сеизмолозите смятат, че вътрешното ядро на нашата планета, е твърдо, докато външното – течно. След тях е ред на самата мантия. Тя е плътна и обгръща ядрото, което заема около 30% от Земята, а върху нея се намира самата кора.
Учените обаче все още не са сигурни от какво точно се състои земната мантия, тъй като така и не сме успели да я достигнем: дълбочината й е от 30 до 2900 км, а най-дълбоката дупка, прокопавана от човечеството, е Колският свръхдълбок сондаж в Русия – 12 км и 262 м.
Илюстрация: Victor Josan / Shutterstock. Адаптация: Obekti.bg
Магнитните полюси на Земята могат да сменят местата си извънредно бързо, смятат учени от САЩ, които са публикували своето изследване в Geophysical Research Letters. Земното магнитно поле, “захранвано” от движението на ядрото на планетата ни, сменя ориентацията си веднъж на 200 хил. години. Тогава северният магнитен полюс става южен и обратно.
Учените са изненадани колко бързо полюсите могат да сменят местата си. Тази смяна оставя добре видими следи в руди и скали, съдържащи метални частици, способни да се намагнитизират. Те се ориентират според посоката на магнитното поле. През 1995 г. учените изследвали лавови скали в Орегон. Резултатите показали, че преди 16,2 млн. години смяната е ставала с 6 ъглови градуса дневно – 10 хил. пъти по-бързо от обичайната миграция на магнитните полюси.
Изследването на скали от щата Невада показало, че преместването на полюсите е ставало със скорост от 53 градуса годишно. Учените предполагат, че целият процес не е станал толкова бързо, но поне един от етапите е бил наистина шеметен.
Все още никой не знае защо полюсите се сменят.
Илюстрация: Snowbelle / Shutterstock
Астрономи смятат, че Земята може да е имала две луни, но по-малката е оцеляла само няколко милиона години, след което се е сблъскала с по-голямата. Малката луна е обикаляла около Земята със същата скорост и на същото разстояние като другата, която е останала и до днес.
По-голямата обаче бавно я е привлякла и двете са се ударили, а след това и слели, твърди проф. Ерик Аспхоуг от Университета на Калифорния в Санта Крус. Според него планините на Луната са останки от нейната по-малка „сестра“.
Смята се, че Земята и Луната са се образували от 30 милиона до 130 милиона години след зараждането на Слънчевата система преди около 4,6 милиарда години.
Илюстрация: Angela Harburn / Shutterstock
Малцина знаят, че на Луната също има трусове. За разлика от тези на Земята обаче, те не са толкова силни и се случват рядко. Според една от теориите лунните трусове са вследствие от приливните сили на Слънцето и Земята, както и заради падащите метеорити.
Снимка: HelenField / Shutterstock
Земята се върти с 1600 км/ч, а движението й около Слънцето е дори по-бързо – 108 000 км/ч. Ние обаче можем да усетим всичко това, само ако скоростта се промени. Тя обаче е константна. Благодарение на това, както и на земната гравитация, ние въобще не разбираме колко бързо се движи нашата планета.
Снимка: AntonSokolov / Shutterstock
Преди 620 млн. години един ден на Земята е траел 21,9 часа. Планетата ни бавно, но сигурно, забавя своя ход. Това обаче се случва с около 70 милисекунди на 700 години. Т.е. чак след около 140 млн. години денят ще нарасне до 25 часа.