След като вчера обърнахме внимание на грешките, които описват същността на бизнеса в България и без които този бизнес сякаш не може, днес ще погледнем към вредните и досадни навици, с които се сблъскваме на работа и за които си мислим, че само колегите ни имат, но не и ние. Е, грешим, разбира се, но нали затова сме хора – защото сме грешни.Класацията на Expert.bg не претендира за изчерпателност, защото житейският ни опит не е като на Метусалем, но все пак не и като на Бебчо Бу. И така – да не губим повече време
1. Скатаване.
Това е черешката на тортата, особено когато трябва да се свърши нещо трудно и неприятно, което не е изрично включено в задълженията на когото и да е. Тогава изведнъж дори най-устатите колеги млъкват и тишината става оглушителна. А има и майстори-хитреци, които прехвърлят работата си на друг и всеки път им се разминава …
2. Сплетни и интриги.
Това е отровата, която може да съсипе и най-добре обезпечената финансово компания. Защото когато всеки гледа да забие нож в гърба на другия или да пази своя, колко време за истинска работа остава?
3. Непрекъснатите досадни въпроси по работа.
Можеш ли да ми помогнеш с това – нормално е да не знаеш всичко, но когато този въпрос идва за 123456789 път за едно и също нещо, дори стоманените нерви на някой слон трудно ще издържат.
4. Съботно-неделни дежурства.
Никой не ги иска, колкото и да му трябват парите. А ако фирмата е по-малка и с по-малко служители, става много изморително и демотивиращо да поемаш допълнително работа, особено през лятото, когато приятели и познати се наслаждават на хубавото време и хубаво питие. Затова и слагаме скатаването в този въпрос в отделна графа – защото все се случва така, че едни вземат повече от други, тъй като са по- … да речем съвестни (не ни се иска да казваме наивни).
5. Промяна в технологичната платформа без уведомление.
Някой има задача да поправи нещо – дали по база с данни или по производствена мощност, няма значение. Само че докато поправя – обикновено за програмисти и системни администратори става въпрос, не счита за нужно да каже на колегите си, които в този момент работят. И тогава работата става …
6. Хаос в кухнята.
Не всеки излиза на обяд навън, особено когато има повечко работа. Но когато чиниите са общи, личната отговорност става дефицитна стока.
7. Неразбория в тоалетната.
Тук ще си спестим картинните описания, защото може да стане прекалено страшно.
8. Постоянните болнични.
Има хора, чието здраве е по-крехко и се налага да отсъстват от работа по здравословни причини. Но има и пълни използвачи, които само гледат как да свирят на тънката струна на здравето. Включваме постоянните почивки за по цигара – през половин час например, в тази графа.