6 магични правила за силна психика

Всеки от нас понякога се чувства неразбран, наранен от хората в семейството или около него. Създава и участва в конфликти, спорове, гневи се, сърди се на себе си или на другите. Не разбира защо се разминава с хора, на които държи – сякаш говорят на различни езици и не се разбират.

Често има периоди, в които се чувстваме потиснати, недоволни от себе си, от връзката си, от отношението на другите към нас.

Има 6 правила, отдавна известни в психологията, които биха могли да променят живота ни из основи, ако се стараем да ги спазваме всеки ден.

Повече за тях и начина, по който въздействат на психиката ни, разказа Петьо Коджабашев – позитивен психотерапевт, завършил Висбаденската академия по позитивна психотерапия.

6-те основни правила, които ни карат да се чувстваме уверени и да бъдем психически здрави, са:

1. Да правя това, което чувствам, че искам в момента.

2. Да не правя това, което чувствам, че не искам в момента.

3. Казвам веднага това, което не ми харесва. Ако оставя за по-нататък да кажа това, което не ми харесва, се натрупва напрежение и човек започва да изпитва дискомфорт.

4. Не говоря, ако не ме питат – другият говори, а аз мълча, не прекъсвам говорещия, не тълкувам казаното от него.

5. Отговарям само на въпроса, който ми е зададен. Не се страхувам, ако не отговарям, а имам търпението да изслушам другия. В противен случай започнем ли да отговаряме надълго и нашироко, това означава, че се оправдаваме.

Например, ако ме питат “защо закъсня”, отговаряме, “защото не можах да стигна навреме”. Ако ни питат “защо”. Отговаряме да кажем “изтървах автобуса или колата ми се повреди” и т.н. Ако не ни се зададе въпрос, няма нужда да говорим. Понякога за хората е трудно да помълчат дори за малко.

6. Когато си изяснявам отношенията с някого, говоря само аз какво чувствам, мисля или искам. А не да започнем с тирадата “ти си виновен, ти ми съсипа живота, ти не ми даде това”…

Много е важно да говорим само за себе си. Това означава, че не се оплакваме и не прехвърляме отговорността си върху другия. Обичаме да прехвърляме собствените си неудачи и проблеми върху другия.

Така по-лесно приемаме преживяването на вина, но по този начин не можем да поемем отговорност за живота си и това, което ни се случва.

Човек, който обича себе си, спазва тези 6 правила. Много хора не се обичат и влизат в обяснителна тирада в общуването с другите, от която няма нужда. Може би го правят, защото така са свикнали или нямат търпение да изслушат говорещия срещу тях.

Следвайте ни в социалните медии