Всеки от нас има своя собствена представа за идеалния семеен роман, но в тези 6 мита за перфектната двойка вярват мнозина. Напразно обаче.
Вярата в някои популярни стереотипи за взаимоотношенията понякога създава проблеми дори там, където не са съществували преди. Ето 6-те най-често срещани грешки, в които е необходимо незабавно да престанем да вярваме, ако искаме да създадем здрава връзка.
1. В идеалната връзка няма разногласия
Ще се изненадате, но кавгите и конфликтите са знак, че връзката все още не е попаднала „в застой“. Дори ако вие и вашият партньор сте много близки, каква е вероятността, че ще бъдете съгласни винаги и за всичко? Добрите взаимоотношения не са тези, при които няма конфликти, а тези, които са в състояние конструктивно да се справят с тях.
Друг е въпросът какво трябва да се прави при възникване на конфликти? Здравата двойка ще се опита да ги отстрани. Нездравата е като истинско буре с барут и назовава този процес с думата „страст“.
2. Идеалните двойки винаги сключат брак
„Кога ще играем на сватбата?“ – питат приятели и роднини. Уморени от такива въпроси, често на някои им се иска да отговорят честно – „никога“. Готовността за брак и деца може да настъпи в различни етапи от живота, а не да създава верига от причинно-следствени връзки. Хората трябва да разберат, че бракът и децата са много личен въпрос.
3. В перфектната двойка мъжът изкарва хляба, а жената поддържа огнището
Това е един от най-баналните стереотипи. Двойките, в които това не е така или е точно обратното, започват да се замислят за своята връзка. Отношенията често се влошават от това, че просто не съвпадат с мнението на околните.
Понякога се случва, че в някои двойки жената е организатор и ръководител, а мъжът – защитник и готвач. И това е абсолютно нормално. Най-добрият вариант е, ако във вашата двойка има равенство.
4. За идеалните партньори не съществуват други хора
По въпроса за верността – винаги има избор, а либидото е неосъзнат процес. Ако в мислите на момичето се промъква някой друг, освен гаджето ѝ или тя случайно вижда приятеля си да оглежда краката на друга, това не е причина за притеснения. Това е толкова естествено, колкото дишането и храненето. И това не означава, че при двойката нещо не е наред.
Но изневярата – това вече е сериозен показател за „несъвършенства“ в любовта. Всяка здрава връзка предполага негласен договор за вярност.
5. Партньорът ми ме разбира от половин дума
За щастие никой от нас не е екстрасенс и не може да чете мислите на другия. Но оттук идва натоварването от проблемите и обидите, скрити дълбоко в душата. Повечето двойки се разпадат, без да опитат да се опознаят един друг.
По-голямата част от жените се разочароват от мъжете, без да успеят да разкрият най-добрите страни на тяхната личност. Партньорите в една здрава връзка не се плашат, а решават проблемите и се учат заедно да преодоляват сложните въпроси на ежедневието.
6. Мъжът и жената – две половинки на едно цяло
Според този стереотип, самотният човек е непълноценен. Истински щастливите хора са си самодостатъчни, завършени и хармонични. Митът за двете половинки е приложим само по отношение на отговорността, която двамата носят. Изявлението „Ние сме едно цяло“ трябва да означава здрава връзка, а не пълното сливане един с друг.