5 сезонни храни, които да добавите в менюто си

Какво ни съветва фитнес треньора Мартин Русанов.

Той е професионален треньор на отбора на Trec Nutrition Bulgaria, който включва над 20 състезатели, завоювали редица републикански, балкански и персонални титли в различни категории – бикини фитнес, класически културизъм и културизъм.

„Да бъда професионален треньор на шампиони е мое лично достижение, моя титла, за спечелването на която съм извървял дълъг и далеч не гладък път. Искрата на страстта ми към спорта и конкретно към фитнеса, се запали още преди 20 години, когато мечтата ми беше да бъда класен състезател по културизъм“, казва Мартин.

Русанов е собственик на два фитнес центъра – в Шумен и в Разград. Твърди, че ги е създал от непримиримост към липсата на компетентна информация относно този спорт в малките градове и непрекъснатата жажда за знание и прогрес в тази област.

Тази седмица неговата тема е свързана със сезонните храни, които трябва да ядем.

Често пиша за разнообразието в храненето. Препоръчвам постоянно на моите състезатели да променят храненето си и да пробват нови неща, когато е възможно. Идеята постоянно да давате нов стимул на тялото си, не важи само за тренировъчните ви програми.

Аз съм един от най-големите нарушители на това правило – обичам това, което ям, и поддържам една схема на хранене с четири-пет храни за целия сезон.

Истината е, че винаги трябва да гледате да смените нещо в диетата и да откривате нови храни, които са пълни с полезни хранителни вещества и помагат за постигането на целите ви.

Както можете да си представите, това е строго индивидуална мисия, такава, която ще е различна при всеки.

Сезонът също е от голямо значение. Аз лично съм голям фен на боровинките и мога спокойно да изям една опаковка на ядене. Въпреки че ми вършат страхотна работа, те са си сезонен плод. Извън периода им предпочитам да ползвам храни, които имат същите полезни ефекти.

Ето ви пет сезонни храни, които не е лошо да пробвате:

Копър

Сезон: Зима – пролет

Предназначение: Копърът не само има хубав вкус като го добавите към ястието, но е и добър източник на витамин С, диетични фибри, калий, манган и фолат. Също така съдържа и интересен фитохранителен елемент наречен анетол, който намалява възпаленията. За атлетите анетолът може да е от огромно значение за бързото възстановяване. Това хранително вещество може да блокира възпаленията, които могат да се получат от травма или тежка тренировка. Освен това богатото съдържание на витамин С е от голяма важност за подсилване на имунната система. А както знаем тя е от огромна важност за всички.

Зелен чесън

Сезон: Пролет

Предназначение: Зеленият чесън има невероятно високи нива на витамини и минерали. Той ви осигурява висок дневен прием на витамин В6, витамин С, желязо, селен и манган. Също така съдържа и силен антивъзпалителен антиоксидант, познат като алицин.

Желязото е друго важно хранително вещество за атлетите, защото спомага за създаването на червени кръвни телца в тялото. Плюс това спомага за преноса на кислород до всички клетки, осигурявайки ви енергия за физическата активност и концентрацията през целия ден. Изразходването на желязо в тялото ви може да ви направи летаргични, уморени и като цяло да намали капацитета ви на действие.

Когато повишите интензитета на тренировката си и нуждите ви за протеин се увеличат, това се случва и с нуждите ви за витамин В6. Той спомага за прочистването на тялото от протеиновите би-продукти, като хомоцистеина. Учените са открили, че нивата на тази съставка се покачват значително след продължително бягане, например маратон. Хомоцистеинът разрушава стените на кръвоносните съдове и отчасти може да бъде обвинен за някои внезапни сърдечни проблеми при атлетите.

Земни ябълки

Сезон: Ранна пролет

Предназначение: Земните ябълки са рядко използвани, но съдържат голямо количество хранителни вещества, полезни за трениращите. Имат голямо съдържание на тиамин (витамин В1), който подпомага мускулната функция, нервната система и метаболизма на въглехидратите.

Трениращите могат да използват тиамина да подобрят цялостните си резултати. Все пак основната му функция е да подпомага преработването на въглехидратите в енергия, която телата ни могат да използват. Също така спомага за предотвратяването на натрупване на млечна киселина.

Тиаминът е водноразтворим витамин, което означава, че може да напусне тялото чрез потта или урината ви. Поради тази причина е добре да го консумирате като храна или хранителна добавка, за да се предпазите от недостига му.

Ревен

Сезон: Късна пролет – лято

Предназначение: Ревенът често се смята за плод, заради употребата му в десерти. Той е богат на витамин К и витамин С, както и минералите манган, калций и калий.

За атлетите калият е основен минерал, който им помага да се задържат хидратирани и да им помогне с възстановяването. Калият работи заедно с натрия в балансирането на течностите и нивата на електролитите в тялото ви. Все пак балансът на течностите помага в контрола на пулса и предпазва мускулите от крампи.

Цикория

Сезон: Зима – пролет

Предназначение: Цикорията има невероятен вкус, когато е леко запечена на скара с малко зехтин, и това я прави хубав пролетен зеленчук. Богата е на витамин К, който е пряко свързан със здравето на костите.

Важно е за атлетите, особено при жените (които имат завишен риск от остеопороза), да приемат нужните количества витамин К. Той подпомага остеотрофичната дейност (формирането и заздравяването на костите), спомагайки за преноса на калций през тялото. Затова може да помогне в намаляването на фрактури и загубата на качеството на костите. А и витамин К е хранително вещество, отговарящо за травмите, защото регулира нормалното кръвосъсирване.

Въпреки, че тези зеленчуци не са все още обявени като „суперхрани“, нито се радват на известност, като калето, те могат да играят важна роля в това да ни поддържат здрави.

Трениращ, който включва тези зеленчуци в диетата си, може да повиши резултатите си от добри към невероятни! Използвайте цели, натурални, сезонни плодове, за да вземете максимума от тях и да сте една стъпка пред конкуренцията!

Следвайте ни в социалните медии

Вашият коментар