Всички сме чували ужасните истории за това колко много микроби се крият в процепите на клавиатурата на компютъра ни и върху екрана на мобилния ни телефон. Но сега пет американски изследователи съобщават за други пет повърхности, които докосваме всеки ден и които съдържат най-много микроби.
Сред тях са бутоните за асансьора и пазарските торби за многократна употреба. От скритите опасности, които ни дебнат в супермаркета, до рисковете, които поемаме, приготвяйки си кафе в кухнята в офиса. Вижте най-замърсените повърхности, с които се борим ежедневно.
Сензорните екрани на банкомати или кантари в супермаркетите
Изненадващо тоалетните седалки са едни от най-чистите места, до които се докосвате всеки ден, защото хората полагат съзнателни усилия да ги чистят редовно.
Независимо дали пазаруваме хранителни стоки или използваме банкомат, ние се докосваме до все повече сензорни екрани всеки ден. Макар че те може би се чистят в края на деня, малко е вероятно да се дезинфекцират надлежно.
Може би трябва да помислите внимателно до какво се докосвате след използване на сензорен екран, тъй като 50 на сто от тези екрани са замърсени с фекални вещества, пише американското списание Science Us.
Бутоните на асансьора на приземния етаж
Всеки, който използва асансьора през деня, ще натисне този бутон, защото трябва да стигне до приземния етаж, за да излезе от сградата. Според Science of Us вирусът Parainfluenza, който причинява симптоми като при настинка, е особено често срещан върху бутоните за асансьора.
Торби за многократна употреба
Стимулират ни да използваме повторно пазарските си торби, но те могат да са носители на голямо количество микроби. Хората рядко ги чистят, въпреки че редовно слагат сурова храна в тях, за да я пренесат от супермаркета до дома си.
Според Science of US, 99% от торбите носят бактерии като coliform и E.coli.
Кърпи за ръце
Много хора не мият ръцете си съвестно и всякакви бактерии се пренасят върху кърпата. С увеличаването на бактериите на влажните места кърпите за ръце стават идеално място за размножаване на микробите.
Според Science of Us всички кърпи трябва да се перат на всеки два дни.
Дръжките на чашите за кафе
Първото място, на което отиват хората сутрин, когато пристигнат на работа, е кафе-машината, за да си осигурят необходимата доза кофеин за събуждане. Това означава, че всичко, до което са се докоснали, преди да стигнат до работа, като лостове за държане в градския транспорт, се пренася върху дръжката.
Според Science of Us 50% от дръжките на чашите за кафе съдържат бактерията coliform, която е индикатор за фекални вещества.
Когато миете, обърнете специално внимание на почистването на дръжките и на ръбовете. Не можете да си представите колко много микроби се събират там.
Източник: profit.bg