Това е един от най-неприятните сценарии при търсене на работа. Кандидатствате за правилната длъжност и имате точната квалификация. Знаете, че е така, защото ви викат от едно интервю на следващо.
Но не получавате предложение за работа. Често чувате, когато сте сред финалистите, че са избрали друг човек, който „е по-добър за поста“. (Или пък изобщо не ви се обаждат повече.)
Добрата новина е, че щом блокирате на етап „интервю“, значи просто трябва да промените нещо в начина, по който се справяте с тази част от процеса на търсене на работа. Business Insider съветва как да откриете какво ви пречи и как да го поправите.
1. Квалифициран сте, но сте скучен
Припомнете си интервюто, смятате, че сте се справили добре. Дали сте разумен отговор на всеки въпрос и не сте допуснали големи грешки. Знаете, че сте свършили добра, солидна работа. За съжаление, това не ви носи предложение за работа.
Мениджърите, отговарящи за наемането на нови хора, провеждат много интервюта на ден. Дори да имате добра квалификация, трудно ще попаднете в списъка с одобрените кандидати, камо ли да заемете първото място, ако интервюиращият трябва да прочете отново бележките си, за да си спомни кой сте.
Поправете го
В книгата „Двете черти, които всички мениджъри, наемащи служители, търсят по време на интервюта, без дори да го осъзнават“ Джеръми Шифлинг обяснява, че идеалният кандидат трябва да може да свърши работата и да е човек, с когото искаш да прекарваш времето си. С две думи „сърдечен и компетентен“.
Помислете по следния начин: Ако един кандидат е много симпатичен, но му липсват някои технически умения, той трябва да гради тези умения, за да е успешна кандидатурата му (например, като се запише на курс). При вас положението е по-различно – имате опита, но трябва да подобрите уменията си за създаване на връзка с интервюиращия.
Най-добрият начин да го постигнете е като практикувате. Така че трябва да репетирате това, което искате да кажете, не само наум. Поканете приятел на кафе (вие черпите) и практикувайте отговорите си. Поискайте мнението му дали се държите дървено и изглеждате отегчителен.
2. Квалифициран сте, но ви липсват умения да се справите с интервюто
Познавате ли човек, който е изключително умен, но по някаква причина не се справя добре на изпити? Става нервен, усеща, че главата му блокира, задушава се – същото може да се случи и по време на интервю.
Може да имате съвсем точните квалификации, за да получите работата, но когато седнете с мениджъра от отдел „Човешки ресурси“, непрекъснато се оплитате. Може би не сте екипен играч.
Може би задавате въпроси, които показват, че не сте направили проучване на компанията. Може би не задавате никакви въпроси. Може би пропускате благодарностите, защото смятате, че нямат кой знае какво значение. (Имат.)
Поправете го
Може би не ви харесва, че трябва „да играете по правилата“, ако сте достатъчно опитен, за да започнете още от утре. Но трябва да го направите. Така че първата стъпка е да приемете, че трябва да учите повече за интервютата за работа.
Оттам-нататък следвайте тези стъпки:
Първа стъпка: Прочетете The Ultimate Interview Guide – тя засяга всички аспекти на подготовка.
Втора стъпка: Запитайте се дали има определен момент в интервюто, в който винаги забивате. Неудобно ли ви е да обсъждате заплатата? Може би все още не сте сигурен какво трябва да кажете, когато ви попитат: „Коя е най-голямата ви слабост?“. Тези разговори са трудни, така че е ОК да приемете, че изпитвате затруднения.
Трета стъпка: След като сте разбрали какво можете да подобрите, направете го. Ако имате нужда от човек, който да ви направлява, обърнете се към приятел или треньор за водене на интервюта за работа.
3. Квалифициран сте, но сте отчаян
Когато ви попитат защо искате работата, казвате истината – цялата истина. Може би се прехласвате как това е компанията мечта за вас. Може би споделяте как бихте направили всичко, за да напуснете настоящата си работа и сте напълно подходящи за поста.
Честността е най-добрата политика, нали? Не. Ако искате наемането ви да изглежда като голяма услуга за вас, интервюиращият вероятно ще предпочете друг кандидат, който казва, че това би било от полза за него и за компанията.
Поправете го
Възможно е да бъдете честни. Можете да кажете на приятелка, че храната по новата рецепта не е от любимите ви, вместо да заявите, че това е най-отвратителното нещо, което сте слагали някога в уста. По същия начин можете да покажете, че харесвате компанията, като давате премислени отговори какво ви е накарало да кандидатствате и какъв ще бъде подходът ви към потенциални проекти.
Помнете, че ако подчертавате прекалено защо искате тази работа, може да не ви остане достатъчно време да обясните защо за компанията ще е от полза да ви наеме. Така че всеки път, когато казвате какво харесвате в компанията, кажете по какъв начин ще можете да я подкрепите или да развиете нещо в нея.
Проверката на всички подробности в описанието на позицията може да ви е от полза. Но за да надминете останалите квалифицирани кандидати и да получите работата, уверете се, че не допускате гореспоменатите грешки.
Източник: profit.bg