2 неща, от които се нуждаете при умора и главоболие

Умората, липсата на енергия, главоболието са едни от най-често срещаните неразположения. Те могат да възникнат в резултат на неправилна диета, стрес, физическо натоварване, смяна на сезоните и т. н. Не бива да им позволяваме да ни създават дискомфорт.

За да намалите риска от тяхната поява, са ви необходими два елемента. Вижте кои.

Магнезий

Какви са ползите за здравето?

Магнезият участва в най-малко 300 различни химични реакции в тялото ни. Той спомага за метаболизирането на храната в енергия и за синтезирането на нови протеини от аминокиселините. Ето защо се препоръчва облекчаване на тревожност, стрес и борба с умората.

Магнезият може да предотврати чести главоболия и дори да помогне за лечението на мигрена. Недостигът му понижава нивата на серотонина, причинява свиване на кръвоносните съдове и засяга функционирането на невротрансмитерите. Ниските нива на магнезий могат да доведат до депресия, мускулни крампи, липса на енергия и безсъние.

Препоръчителните хранителни надбавки са 400 mg за мъже, а за жени 320 mg (разбира се най-добре е да се консултирате с лекар или фармацевт).

Ето най-добрите източници, от които може да получите дневната си доза магнезий:

  • спанак
  • ядки
  • кафяв ориз
  • пълнозърнест хляб
  • риба
  • месо
  • авокадо

Витамин К

Какви са ползите за здравето?

Витамин К спомага за синтеза на протеини, които са от съществено значение за кръвосъсирването и спиране на кървенето. Дефицитът на този витамин може да причини прекомерно кървене при нараняване, колит, болест на Крон, неусвояване на хранителните елементи от храната и други.

Според учени, витамин К защитава артериите от калциране и намалява риска от болестта на Алцхаймер, от рак на простатата. Витаминът също така взаимодейства с витамин D, спомага за усвояването на калция, неговото свързване с костната система.

Ниските нива на витамин К се свързват с повишен риск от фрактури.

Източници, богати на витамин К са:

Билки като босилек, градински чай, мащерка, магданоз, кориандър, пуешко месо.
Зелени листни зеленчуци, зеле, спанак, цвекло, ряпа, кресон и други.
Пресен лук, червена салата, целина и айсберг маруля, аспержи, копър, праз, бамя, зехтин, сушени плодове.

Брюкселско зеле, броколи, карфиол, савойско зеле.

Лют червен пипер, къри, черен пипер.

Препоръчителната дневна доза за витамин К, варира в зависимост от възрастта, пола и теглото.

Преди да приемете хранителни добавки се консултирайте с лекар. Здравословното и балансирано хранене може да осигури добри количества магнезий и витамин К за вашето тяло и добро здраве.

Източник: az-jenata.bg

Следвайте ни в социалните медии