Правителството на Хаити започна кампания за възстановяване на армията на страната, която беше разпусната преди повече от 20 години.
Тя смята да наеме около 500 мъже и жени, за да помогнат при патрулирането на границите и да се борят с природните бедствия, опустошили страната в последните години.
Daily Telegraph изброява още 16 страни, които в момента нямат армия:
1. Коста Рика
Конституцията на тази миролюбива страна забранява постоянно действаща армия от 1949 г. насам. Сега в страната се намира Университетът по мира на ООН и тя беше определена за най-щастливата страна в света.
2. Лихтенщайн
Малката държава се отказва от армията си през 1868 г., за да спести пари. Армията е позволена в условията на война, но това никога не се е случвало. Освен това страната има втория по големина БВП на човек в света след Катар и едно от най-ниските равнища на безработица.
3. Самоа
Страната не е сформирала армия от основаването си. Но в случай, че архипелагът бъде нападнат, Нова Зеландия обещава да я защити.
4. Андора
Андора успя да избегне въвличането си във война в последните 1000 години и толкова по-добре, защото малката страна няма собствена армия. Ако обаче се случи най-лошото, княжеството има договори за защита с Франция и Испания.
5. Доминиканската република
Карибската страна няма постоянно действаща армия от 1981 г. Това не е изненадващо, тъй като заради малобройното ѝ население, трудно може да се очаква страната да сформира армия.
6. Тувалу
Тувалу членува в Общността на нациите и никога не е имала армия. Малко е вероятно да се нуждае от такава – островната страна има ограничени природни ресурси и не се намира в район със стратегическо значение. Освен това населението ѝ се състои от едва 12 000 души, така че едва ли е реалистично да сформира силна армия.
7. Ватикана
Най-малката държава в света няма армия. Ами швейцарската гвардия, ще запита някой. Технически тя принадлежи на Светия престол, а не на Ватикана, така че не се брои.
8. Гренада
След като се сдоби с независимост от Великобритания през 1974 г., последва период на политически сътресения. Кулминацията му беше американското нашествие през 1983 г., при което силите на Гренада и техните кубински съюзници бяха бързо победени. Оттогава островът няма собствена армия.
9. Кирибати
Още една тихоокеанска държава, Кирибати, няма собствена армия и вместо това разчита на помощ от Австралия и Нова Зеландия в случай на нужда.
10. Науру
Австралия отговаря за безопасността и на Науру, въпреки че островната страна все пак има въоръжени полицейски сили. Полицаите обаче имат сравнително лека задача от гледна точка на контролирането на трафика. Страната има само 28 километра пътища.
11. Сейнт Лусия
Карибската държава, която е предпочитана за ваканция, има две малки паравоенни сили, но не и армия в истинския смисъл на думата. Тя е защитавана от Регионална система за сигурност, споразумение, подписано също от Антигуа и Барбуда, Барбадос, Доминиканската република, Гренада, Сейнт Китс и Невис и Сейнт Винсент и Гренадини. Споразумението предвижда взаимна помощ при застрашаване на сигурността.
12. Сейнт Винсент и Гренадини
Международната сигурност е отговорност на Отряда за специална служба, а за отбраната си островната страна разчита на гореспоменатата Система за регионална сигурност.
13. Соломонови острови
След безредици през 2006 г. и намесата на Австралия и Нова Зеландия Соломоновите острови не поддържат армия. Островната страна има едни от най-добрите коралови рифове в света, които са много по-добри от армията.
14. Маршалови острови
И тук няма да видите армия и в интерес на истината Маршоловите острови не се нуждаят от такава. САЩ, които имат втората по големина армия в света, отговарят за отбраната на островната държава въз основа на Спогодбата за свободно сдружаване.
15. Федерални микронезийски щати
Страната, която се състои от 600 острова, също е подписала Спогодбата за свободно сдружаване, което означава, че в напечена ситуация Чичо Сам и значителната му военна сила ще се намесят.
16. Палау
Още една тихоокеанска държава без армия и рай за водолазите. 22 000-те жители на острова също са защитени от САЩ въз основа на Спогодбата за свободно сдружаване.