От гледна точка на биологичното стареене, тялото изглежда се променя бързо три пъти в нашия жизнен цикъл, показва ново изследване. Тези ключови прагове на стареенето са около 34 години, 60 години и 78 години.
С други думи, сега има доказателства, че остаряването не е един дълъг, непрекъснат процес, пише „Нейчър”.
Същото проучване също така предлага нов начин за надеждно прогнозиране на възрастта на хората, използвайки нивата на протеини в кръвта им.
Екипът учени е анализирал данни от кръвната плазма на 4 263 души на възраст от 18 до 95 години, разглеждайки нивата на около 3000 различни протеина, от които се оказало, че 1379 варират с възрастта.
Така изследователите стигнали до определянето на трите вълни на стареене и младата възраст (до 34 години), късната средна възраст (до 60 години) и старостта (78 години). В тези три момента от човешкия живот се наблюдават значителни изменения на нивата на протеините, които иначе остават относително постоянни.
Защо и как точно се случва това все още не е ясно, но ако протеините могат да бъдат проследени до източниците им, лекарите ще могат да откриват, кои органи остаряват по-бързо.
„Отдавна знаем, че измерването на определени протеини в кръвта може да даде информация за здравословното състояние на човек – липопротеините за сърдечно-съдовото здраве, например”, коментира неврологът Тони Уайс-Кори от Центъра за изследвания на болестите в „Станфорд” и добавя, че до този момент не е било известно, че нивата на над една трета от протеините в човешкото тяло се променят с напредването на възрастта.
Друга констатация от изследването дава повече доказателства за нещо, което учените подозират отдавна – мъжете и жените остаряват по различен начин.
Това все още са ранни открития, изследователите посочват, че клиничното им приложение е отдалечено на 5-10 години и ще отнеме много повече работа, за да се разбере как всички тези протеини са маркери за стареенето и дали в действителност допринасят за него.
А колкото повече знаем за остаряването, толкова повече можем да направим, за да противодействаме на него и болестите, които го съпътстват, като тази на Алцхаймер.