ООН прие руската резолюция за борба с киберпрестъпността

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Общото събрание на ООН прие резолюция, която ще постави началото на процес за изработване на нов международен договор за борба с киберпрестъпността. Решението бе прието въпреки възраженията на ЕС, САЩ и други страни, предаде Асошиейтед прес.

Резолюцията, чийто автор е Русия, беше одобрена в 193-членния световен орган със 79 срещу 60 гласа и 33 въздържали се.

Документът предвижда да бъде създадена експертна комисия, представляваща всички региони на света. На нея ще бъде възложена задачата „да изработи всеобхватна международна конвенция за противодействие на използването на информационните и комуникационните технологии за криминални цели“. Посочва се, че през август 2020 г. комисията ще се събере, за да съгласува план за дейността си.

Заместник-постоянният представител на САЩ в ООН Черит Норман Чалет заяви преди гласуването, че „тази резолюция ще подкопае международното сътрудничество в борбата с киберпрестъпността във време, когато засилването на координацията е от изключително важно значение“.

„Това само ще попречи на глобалните усилия за борба с киберпрестъпността“, добави зам.-постоянният представител на САЩ.

И Чалет, и финландският представител, който говореше от името на Евросъюза, подчертаха, че съществуващата междуправителствена експертна група на ООН за киберпрестъпността вече се занимава с въпроса дали е нужен такъв договор.

„Грешка е да се взема политическо решение за нов договор, преди експертите по киберпрестъпността да са имали възможност да дадат препоръки“, каза Чалет, добавяйки, че резолюцията „предопределя“ и „ще подкопае“ работата на експертите.

Руският представител подчерта, че резолюцията изисква новата комисия да вземе под внимание резултатите от работата на експертната група по киберпрестъпността, които се очаква да излязат догодина, и Москва подкрепя това.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]