Страдате ли от болки във врата? Не сте единствените.
Те са една от основните причини за различен вид увреждания и дори инвалидност в световен мащаб.
И докато в повечето случаи болката в шийните прешлени отминава за няколко седмици или месеци, то в половината и дори повече от тях болката се завръща след определено време.
Често се говори за неправилна и правилна стойка на тялото, която е предопределяща за болката във врата, но за това няма никакви научни доказателства, пишат от Zadovoljna.hr.
Според Кристиан Уорсфолд, гостуващ лектор по физиотерапия в университета в Хартфордшир, появата на болка във врата е свързана по-скоро с нарушения в съня, липса на физическа активност и повишени нива на стреса.
Колкото и да се концентрирате върху подобряването на вашата стойка чрез различни приспособления и апарати, няма да има промяна, докато не акцентирате върху подобряването на горепосочените фактори.
Митът за правилната стойка
Скорошно проучване, проведено сред 1000 тийнейджъри, не показва пряка връзка между правилната стойка и болките във врата.
Изследователите се насочват и към няколко групи работещи, като се опитват да установят дали видът на труда и степента на физическа активност също имат значение за болките във врата.
Резултатите показват, че голяма част от хората, които имат такива оплаквания, работят под стрес и не спят достатъчно.
Същите тези хора са били по-малко физически активни и са показали склонност към депресивни състояния.
Качествен сън, упражнения, релакс
Силните шийни мускули, ежедневните, дори и кратки упражнения, както и постоянното ходене пеша, доказано предпазват от болки във врата.
По-добрият сън и по-малкото излагане на стрес също ще помогне.
Колкото до позицията на тялото, седете така, както приляга най-добре на тялото ви.
Важно е да сменяте позата често и да не се задържате прекалено дълго в седнало положение. Ставайте, разхождайте се за кратко, после пак се върнете на мястото си.