Имаме ясен план как да се действа в сегашната ситуация и той е точно обратното на това, което се случва
Правителството реагира на парче, на принципа „проба-грешка“, включително и днес с казуса за ДДС. Реагира според това – дали се задава протестен потенциал в някой сектор и се насочва натам. Така не може да се управлява държавата, особено в криза. Това заяви председателят на БСП Корнелия Нинова пред БНТ, съобщиха от пресцентъра на партията.
Тя открои елементите, които трябва да съдържа един ясен план за справянето с кризата: “Първо, професионалистите, а не калинките в министерствата, да се съберат и да се направи анализ на икономиката и на бюджета. Не е нормално българското правителство да прогнозира минус 3% на БВП и да покрива този дефицит с 10 млрд. заем, а ЕК да казва, че ще има 10% отрицателен ръст. Второто – да се установят тези ключови сектори, които теглят икономиката и където има най-много работници и служители и да се направи държавен план за инвестиции и подпомагане на тези сектори – те ще изтеглят съпътстващите сектори.” Според Нинова трябва също така пълен анализ на засегнатите групи – безработните, хора без платен отпуск, самоосигуряващите се, младите семейства с деца, пенсионерите – и осигуряването на безвъзмездна помощ за тях. „Това не са пари, хвърлени от хеликоптера – това е инвестиция в човека“.
По думите на лидера на БСП хората в най-голяма нужда все още не са получили никаква подкрепа от държавата – мярката „60/40“ се използва в момента от 1% от потенциалните бенефициенти, а безвъзмездната помощ за хората в неплатен отпуск и самоосигуряващите се все още не е стигнала до тях.
„Дори медиците не са получили онези 1000 лв., които трябваше да получат. Земеделските производители, на които им беше обещано да им се изкупи продукцията и да им се осигури достъп до търговските вериги, останаха излъгани“, продължи Нинова. Според нея земеделието е ключов сектор и кризата е показала колко е важно един народ сам да си осигурява прехраната. Тя припомни, че БСП е предложила 30 млн. безвъзмездна помощ, която да се насочи към български плодове и зеленчуци, месо и мляко.
„Тъй като сега е актуална темата за държавните предприятия, бихме искали да се обсъди една наша идея от 2016 г. за държавно предприятие за изкупуване на земеделска продукция. В момента производителите продават продукцията си евтино на прекупвачи, а на потребителите се продава на много по-висока цена- и производителят губи, и потребителят губи, печелят прекупвачите“, каза още Корнелия Нинова.
Според нея казусът с ДДС е показал как работи правителството – хаотично, непоследователно, без сигурност.
„В тази криза икономиката има нужда от прогнозируемост, а хората – от сигурност. Управляващите правят точно обратното – никаква сигурност за хората, никаква перспектива за бизнеса“, смята Нинова. По нейните думи сблъсъкът вътре в управляващата коалиция по този въпрос, финансовият министър да плаши с вдигане на другите данъците по време криза, безпрецедентното отсъствие на председател на бюджетната комисия от заседанието на комисията – всичко това показва колко са объркани управляващите и колко не дават гаранции за сигурност.
„Ние предлагаме възстановяване на икономиката и грижа за хората. 9% ДДС върху храни и лекарства – това ще обхване и ресторантьорския бранш. Предложението на управляващите за намалена ставка на ДДС не е добре направено – включва кетъринг, който извършват и големите търговски вериги, а изключва малките кафенета“, каза още Нинова.
Тя коментира казуса с Божков така: „Премиерът многократно е заявявал, че той носи отговорност за всичко, което се случва в държавата. Ако той не е знаел за това, то това значи, че не си е на мястото – че е поставен там и някой друг управлява тези процеси. Ако е знаел и не е реагирал – значи е съучастник. От тази кореспонденция разбираме, че държавата се управлява не с решения на правителството, а като министърът на финансите дава „ценни указания“ на девойки. Искаме отговори – защо държавата се управлява по този начин, как може един бизнесмен със записка да поема ангажимент към друг бизнесмен да му помага в абсолютно независим държавен орган. Всичко това е ярък пример на паралелна държава и на задкулисие. Когато Борисов прехвърля управлението на задкулисието, държавността се разпада.”