Високата популация на комари може да се окаже основната причина за проникването на Африканската чума по свинете във фермите край река Дунав това лято. Твърдението е на директора на най-големия свинекомплекс в Русенско д-р Христо Стойков. Специалисти от Испания също изследват има ли връзка между комарите и разпространението на вируса у нас.
Свинекомплексът в Бръшлен умъртви всичките си 40 000 прасета заради Африканската чума през лятото. Според д-р Христо Стойков обаче въобще не е случайно, че са засегнати всички ферми, които са на около 10 км от река Дунав.
“Работим в момента с университета в Мадрид. Смятаме, че има връзка между избухването на чумата в 8 индустриални ферми за кратък период може да са комари, може да са някакви други летящи насекоми”, заяви той пред сутрешния блок на БНТ.
Затова и д-р Стойков настоява борбата с комарите да започне още преди пролетта. Официалната позиция на властите обаче е, че човешкият фактор и дивите прасета са главните виновници за огнищата на Африканска чума у нас.
“Засега официалната позиция е човешка грешка. Тази чума ще ни преследва от 3 до 10 години. От нас зависи дали ще са 3 или 10”, каза Свилен Иванов, зам. областен управител на област Русе.
А една от малкото незасегнати свинеферми в Русенско – тази в Писанец, прилага все по-драстични мерки, за да опази животните си.
“Ограничихме влизането на външни лица. Лично аз между 3 и 4 месеца не съм стъпвал във фермата”, каза Бисер Кирилов, собственик на свинекомплекса в Писанец.
От съседния румънски окръг Гюргево, където са регистрирани 244 огнища на Африканска чума, планират още по-строг контрол на Дунав мост.
В Румъния търсят вариант за европейско финансиране за купуване на мобилни инсинератори, които да се използват при подобни кризисни ситуации.