Женско метъл трио бори стереотипите срещу мюсюлманките в Индонезия

Voice of Baceprot не е само една от (не многото) индонезийски хеви метъл групи, но и единствената, съставена само от жени. Тричленният състав, чиито основателки покриват главите си с традиционните за мюсюлманските култури хиджаби, набира все повече популярност в родната си страна, съобщи “Ройтерс”.

 

Тийнейджърската банда, създадена през 2014 г., идва от най-населената провинция в Индонезия, Западна Ява и използва музиката си, за да се бори срещу стереотипите, че мюсюлманските жени са покорни и безгласни.

 

Хиджабът не би трябвало да е пречка пред мечтата ни да станем хеви метъл звезди, казва 16-годишната Фирда Курния, вокалист и китарист на Voice of Baceprot.

 

“Мисля, че равенството между половете трябва да бъде подкрепяно, защото смятам, че все още се развивам в творчески план, докато в същото време не изоставям задълженията си като мюсюлманка”, добавя тя.

Поканени да свирят на церемонията за завършване на друго училище, триото бързо накараха феновете си да танцуват пред сцената.

 

Не виждам нищо грешно в това, казва пред агенцията един от посетителите на концерта. “Няма закон, който забранява на жени, носещи хиджаб, да свирят тежка музика. Това също е свързано с правата на човека. Ако мюсюлманско момиче има талант да свири на барабани или китара, не трябва ли да ѝ е позволено?”

 

Освен кавър версии на класически песни на “Металика” и “Слипнот” бандата изпълни собствени композиции по теми като държавното образование в Индонезия. 90 процента от 250-милионното население на Индонезия са мюсюлмани, като широкото мнозинство от тях упражняват умерена форма на ислям въпреки наличието на консервативни общности.

 

Не всички в града Гарут, където бандата е създадена, мислят, че обществото е готово за тях или че музиката им е подходяща за млади мюсюлмански жени.

 

“Необичайно е да се види група от момичета, носещи хиджаби, да свирят метъл или въобще жени да викат”, каза Мохамед Шолех, преподавател в ислямско училище в Гарут, добавяйки, че религиозната поп музика е била популярна при млади мюсюлмани. “Но тук говорим за метъл, който е шумен.” Маудя Муляуати, ученик в училището, мисли, че групата трябва да се фокусира върху религиозни молитви на основателя на религията, пророка Мохамед.

 

Представител на религиозната институция посочва, че въпреки възможността групата да е конфликтна в някои консервативни части на страната, тя не нарушават ценностите на исляма. Гледам на това, като част от тинейджърската съзидателност, казва Нур Камим Джуреми, секретар на отдела за култура и изкуство към ислямското богословско съсловие Улема.

Следвайте ни в социалните медии