В сегашната икономическа действителност доброто образование не ти гарантира задължително професионално развитие, няма гаранции дори че ще започнеш работа по изучаваната от теб специалност.
Всеки от нас трябва да усвои правила на поведение, които ще му помогнат да бъде забелязан и предпочетен пред другите кандидати.
Как да ме забележат? При толкова кандидати за едно работно място е доста трудно да изпъкнеш сред останалите кандидатури. Запомнете, че всички ще изпратят CV и тогава мотивационното писмо е това, което може да ни помогне, за да привлечем внимание и да ни поканят на интервю.
Освен това умело написаното мотивационно писмо може да компенсира някои недостатъци в автобиографията ви – като недостатъчен опит или липса на някое от изискваните умения. В интернет има много примери и готови форми за мотивационно писмо, но най-добре е да съставите свое.
Проучете фирмата, в която кандидатствате и използвайте основната информация за нея в писмото. Напишете с какво вие може да допринесете за нейното развитие и как ще са впишете в дейността, с която тя се занимава. Изтъкнете с какво досегашния ви опит може да бъде полезен, дори и до сега да не сте работили в същата сфера.
Нека информацията, която давате за себе си да е достоверна, защото истината лесно може да се провери, а лъжата не предполага съвместна работа. Мотивационното писмо може да придружите и с подходящо портфолио, което ще даде представа за вашите практически умения.
Интервюто! Вече са ви поканили на интервю, а за него няма готов сценарий. Не закъснявайте! Всеки кандидат трябва да направи добро впечатление още от първата минута.
Увереното, делово ръкостискане – нито прекалено силно, нито прекалено вяло и отпуснато, придружено с лека усмивка и кимване с глава показва на интервюиращият , че сте мотивиран и благоразположен за разговор.
Дежурен въпрос: „Защо желаете да напуснете досегашната си работа?“. Добре трябва да обмислите отговора на този въпрос. В никакъв случай не бива да злословите за досегашният си работодател, това прави изключително лошо впечатление и предполага, че няма да сте коректни и към следващия.
Още една грешка е да издавате служебни тайни, никой няма да гласува доверие на такъв човек.