Защо през зимата да си рискуваме дупето, а не глезена или китката

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Падането на улицата през зимата, когато пътищата и тротоарите са покрити с лед и сняг, понякога е неизбежно. Но само добрата информираност и навременните действия могат да ни помогнат да предотвратим истински сериозните последици. Падането може да бъде и безобидно, ако спазваме няколко прости правила, пише „Марица“.

1. При подхлъзване и залитане не се стремете да се задържите на краката си.

Глезенът, който поема тежестта на цялото тяло, докато се опитва да възстанови равновесието, е най-вероятно да се счупи. Рискувайте дупето и се постарайте да паднете върху него. Лоша идея е още подпирането на ръце при падане, при което най-вероятно ще се повреди китката.

2. В случай на контузия незабавно охладете мястото.

Това може да стане с шепа сняг. Вкъщи, където снегът бързо се стопи, сложете компрес от найлонова торбичка за лед. Чудесна работа вършат козметичните маските с гел за охлаждане, които се замразяват във фризера. В краен случай работа ще свърши и парче месо от фризера. Компресът се държи в продължение на половин час. Ако е контузена главата, след компреса направете и консултация с лекар.

3. В случай на счупване отидете незабавно в Спешното.

В началото болката не е силна, но ще разпознаете счупването по специфичното оцветяване в червено и лилаво. Задължително е костта да се намести и фиксира до 24 часа.

Ще подпомогнете по-бързото заздравяване с консумацията на специални храни. Включете в менюто си риба и морски дарове, защото те съдържат много фосфор. Добавете към блюдата сирене, кашкавал и различни видове млека, защото те дават калций, необходим за костите. Наблегнете на авокадото, сусамът и семките от тиква, защото те съдържат биологично активни вещества, които ще ускорят възстановяването.

Изключете салатите с домати и чушки, намалете цитрусовите плодове, спрете временно червените меса, като телешко, говеждо и свинско. Всички тези продукти пречат на усвояването на калция от организма.

И накрая, ако сте в пенсионна възраст, заложете на домашните занимания и оставете задачите на по-младите. Възрастните хора рискуват счупвания, които често се усложняват или въобще не успяват да зараснат. Те причиняват залежаване, обостряне на хроничните патологии и понякога – летален изход.

Активните хора нека предпочитат ниски обувки с дълбоки грайфери. Съветът е да се избягва носенето на обемисти багажи и винаги ръцете да са оставени свободни.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]