Защо някои песни не ни излизат от главата

Знаем как се правят хитовете – една прилично добра песен се върти нон-стоп по радиа и телевизии, и в един момент усещаме, че сме луди по нея. Дори при първото слушане никак да не ни се е понравила.

А след ден-два се хващаме да си тананикаме това същото парче на всевъзможни места и не в най-подходящите ситуации.

Всъщност, причините за това са няколко. Първата се дължи на самата песен. Хитовете винаги са с проста и предсказуема мелодия, повтарящ се ритъм с повратна точка, която се помни, както и непретенциозен текст, който си припяваме до втръсване.

Те се наричат earworm songs – точно като червейчета влизат в мозъка през ушите, и няма излизане. Тук говорим и за друг термин – “неволно музикално въображение”. Просто свързваме конкретна песен с дадена ситуация.

Когато летим със самолет и слушаме някое парче, следващия път, когато се качим на борда, е много вероятно отново да се сетим за него. Учените смятат, че тези асоциации между мелодия и ситуация могат да помагат на хора с множествена склероза и деменция.

Според проведено изследване от научното списание Psychology of Music, някои приемат това явление като положително, а за други е способно да доведе до лудост, просто защото е трудно да контролираме процеса.

В повечето случаи в главата ни се забива само малка част от конкретна песен. Това е най-разпространеният вариант. Но при някои хора се забелязва припяване на текста и визуализиране на моменти от клипа.

Най-лесно част от ежедневието ни се превръщат песните, които сме слушали последно, дори много след като сме свалили слушалките. Понякога е възможно да се сетим за някое ретро парче, за чието съществуване сме забравили.

Но не и нашият мозък. Дори малка подсказка може да натисне спусъка и да започнем да си припяваме “Хакуна Матата” например. Има няколко трика, ако искаме да си избием от главата някоя омразна песен.

Най-важното е мозъкът ни да е зает с дейност, която изисква пълна концентрация. Най-често песните-натрапници идват, когато вършим физическа дейност и съзнанието ни трябва да се занимава с нещо.

Смята се, че и дъвченето на дъвка помага. Може и да се изправим очи в очи срещу врага, като просто дадем на мозъка си това, което иска – песента, с толкова запомняща се мелодия, пише Time.

Източник: lifestyle.bg

Следвайте ни в социалните медии