Има научно обяснение защо споровете за температурата в офиса са толкова чести
Споровете за температурата в офиса са неразделна част от всеки работен ден. Обикновено те се водят между най-гласовитите представители на мъжете и жените в офиса. Всъщност има научно обяснение защо мъжете и жените не могат да се разберат за температурата в офиса, съобщава онлайн изданието The Conversation.
То е публикувало статия на на Адам Тайлър, който е директор на Научния център по клинична анатомия и лектор в унверситета в Ланкастър. Основният „виновник“ за споровете е кожата. Тя е най-големият орган на тялото и изпълнява множество функции. Една от тях е да регулира вътрешната температура на тялото.
И макар кожата да изглежда еднаква, тя е различна. Цветът ѝ всъщност е най-малката, но пък най-видима разлика. Кожата има различна дебелина на различните части от тялото. Освен това има сериозна разлика в дебелината на кожата на мъжете и на жените. Хиподермисът, който съдържа мазнините, е два пъти по-дебел при жените. Мъжете пък „складират“ мазинините най-вече около органите в коремната област.
И макар мазинините да се смятат за изолатор, те не са особено ефективни, особено в сравнение с мускулите. Мускулната тъкан се използва от тялото за генериране на топлина. Разтрисането при ниски температури представлява контракции на мускулите, с които се генерира топлина. Освен това мускулите могат да генерират топлина и в покой.
Мъжете като цяло имат повече мускулна тъкан от жените. Именно затова най-често мъжете предпочитат по-хладния офис, докато жените обичат да им е много по-топло. Освен това рецепторите за температура са в епидермиса (най-външния слой на кожата), което означава, че по-дебелата подкожна мазина на жените забавя повишената от мускулите темпратура да ги достигне. Затова обикновено жените се нуждаят от повече време, за да устетят затоплянето.
Разбира се, има и много допълнителни фактори, които влияят на усещането за температура, включително дори и хормоните и географското месторождение на съответния човек. Индивидуални характерстики също са от значение, но в общия случай горните данни са достатъчни за обяснението за спора за температурата в офиса, уточнява Тайлър.
Източник: http://www.vesti.bg/