Защо bTV посегна на Слави точно сега

Най-вероятното обяснение е смяната на мениджмънта в телевизията, а моментът е подходящ и от политическа гледна точка

Ако в спирането на едно предаване от “Шоуто на Слави” има нещо изненадващо, то не е самото решение на мениджмънта на bTV, а по-скоро защо то беше взето чак сега.

Този понеделник ръководството на телевизията свали от ефир изданието на предаването. Причината според bTV e, че в него е била прочетена декларация на Слави Трифонов, в която той поставя ултиматум на депутатите в 44-то Народно събрание в двуседмичен срок да приемат “решенията на народа от референдума”. Водещият заявява, че в противен случай ще си търси гражданските права пред Народното събрание. Мениджмънтът на медиата поставил условие на екипа на “Шоуто на Слави” да изреже тази част от предаването. От екипа не се съгласили, защото според тях това е цензура. Ден по-късно Слави Трифонов обясни, че има право от ефира на предаването си да защитава гражданската си позиция за мажоритарно гласуване.

От bTV отговориха с обвинението, че водещият е направил опит “да употреби ефира за целите на лична политическа кампания”. В позицията на bTV се посочва още, че колкото и почтена да е каузата на водещия, телевизията не може и няма да приемe каквото и да било отклонение от своята политическа неутралност.

Тези аргументи обаче можеха да бъдат посочени и в много други моменти през последната поне една година. Слави Трифонов и екипът му водят кампанията си за мажоритарно гласуване в продължение на месеци и през цялото време тестваха търпението на управляващите медийната компания с доста по-силни акции.

През цялото време на кампанията си за референдума водещият блъфираше с две неща:

– Че bTV няма да посмее да го спре, защото ще загуби рейтингово предаване, а вероятно и пари за неустойка по договора му с канала

– Че ще влезе в политиката, ако това се случи (както и ако не му бъдат изпълнени други искания) и така ще попречи на всички големи партии

Сега, описано с термини от покера, ръководството на bTV плати, за да види картите му и се разбра, че те не са особено силни. Защо обаче не го направи по-рано?

Този въпрос има два отговора. Първият е свързан със смяната на мениджмънта в медийната компания. Директният отговор и на служители вътре в телевизията, и на повечето хора от пазара е, че това се случва заради новия изпълнителен директор Флориан Скала, който следи по-стриктно за спазването на правилата и договорите с предаванията.

Освен това за разлика от няколко свои предшественици, поради факта, че не е свързан с бранша в България, няма емоционални обвързаности със сектора и затова може да защитава много по-твърдо стандартите на форматните предавания.

Моментът за решаване на проблема със Слави Трифонов е подходящ и по друга причина. Подобно решение по време на кампанията за референдума и непосредствено преди него можеше да повлияе сериозно на резултата, както и да донесе негативи на bTV.

Сегашният период е удобен още и защото при липсата на редовно правителство телевизията трудно може да бъде заподозряна, че се поддава на политически натиск. С отминаването на президентските и парламентарните избори освен това се обезсилва и една от заплахите на Трифонов – че ще влезе в политиката. Сега той може да го направи чак на следващите избори, които може и да са след години.

В пиковата фаза на противопоставянето между Слави Трифонов и мениджмънта на bTV се появи и предположението, че това може да е свързано с евентуална сделка за продажба на телевизията. Според тази хипотеза Шоуто представлява неудобен политически багаж, който трябва да бъде разчистен, за да не пречи при преговорите с потенциалните купувачи. Това обяснение обаче на етапа изглежда малко вероятно.

bTV вероятно наистина ще има нов собственик, но това едва ли ще стане скоро – не по-рано от година. Собственик на bTV e американската компания Central European Media Enterprises (CME). Мажоритарен акционер в нея е Time Warner, която миналата година започна процес по сливане с друг корпоративен гигант – AT&T. Този процес се очаква да продължи известно време (поне година) и едва след като приключи, ще започне оценка на активите и кои няма да са нужни на новите собственици.

Твърде вероятно е CME да се окаже сред тези собствености, които не се вписват в стратегията на AT&T. В края на миналата година един от миноритарните акционери в CME – TCS Capital Management, която държи 13.4%, настоя официално медийната група да наеме инвестиционна банка, която да задвижи процеса по продажбата.

Два източника на “Капитал” твърдят, че са проучвали дали българската телевизия се продава и са получили отговор, че сделката по-вероятно ще бъде за всички канали, и то след време, когато завърши процесът на сливане на Time Warner с АТ&Т. Разбира се, това може да се промени, ако някой даде неочаквано висока цена за българския канал, но такова предложение засега не е известно да е отправяно.

Източник: Capital.bg

Следвайте ни в социалните медии