Зам.-председателят на СДС Костадин Марков: Искаме предварителни избори за кандидата на РБ! 20 преторианци не могат да се налагат

Гроздан Караджов и Трайчо Трайков са добри хора, но не и кандидати за президент.

Костадин Марков е зам.-председател на СДС. Дни преди решителното заседание на Изпълнителния съвет на РБ за определянето на обща кандидатура на блока Марков разкри ексклузиивно пред ПИК какво предлага СДС за определянето на общата кандидатура, кой ще излезе на балотажа на президентските избори, дали патриотите ще изместят реформаторите от правителството и кога ще се реши съдбата на РБ.

– Г-н Марков, на прага сте на решителния избор на кандидат за президент на Реформаторския блок, който според вашите партньори трябва да се състои до края на юли. Каква е позицията на СДС в този момент и какви са очакванията ви от петъчното заседание?

– Не мисля, че този вот е чак толкова решителен. Безспорно е много важен с оглед на геополитическата ориентация на България и съответно трябва да хвърлим всички сили, за да нямаме ляв президент със силно разколебана пронатовска и проевропейска позиция.

В тази ситуация СДС направи едно изключително разумно предложение – хората, които в момента се слагат на масата като кандидати на РБ, да минат през предварителен избор и този избор да бъде електронен, защото ни отива. Ние се борихме за този тип гласуване в съответния закон и нека покажем, че можем да го правим. По този начин ще спасим и нашите избиратели от наложен избор отгоре и затова отваряме максимално вратите хората да кажат кого харесват. Това е най-ярката позиция, която защитава СДС.

Опитахме се да извадим кандидати, но те още при предварителните сондажи не бяха одобрени от колегите в блока и играхме максимално феърплей, като казахме да дадат кандидатите, които искат да сложим на масата и да минем през една такава демократична процедура, каквато са предварителните избори.

– Приеха ли вашето предложение?

– Не съм от участниците в Изпълнителния съвет, които се събират всеки вторник, но доколкото разбирам Божидар Лукарски продължава да упорства за тези предварителни избори и има много аргументи те да се случайт. Най-малкото нашият кандидат ще влезе с летящ старт в кампанията. Представете си, че стотици хиляди гласуват и проявят някакъв интерес към тези избори. Реално ние влизаме в тези избори преди всички останали и според мен изпускаме златна възможност именно, защото политическите елити държат на всяка цена да контролираме избора на хората.

– А това не е ли страх на партиите, че ако техният кандидат загуби от този на СДС, това ще ги унижи и ще демотивира избирателите им? И бихте ли казали чии имена на кандидати сте сондирали.

– Не, не мисля, че има страх от наш кандидат. Просто така сме си свикнали – шепа хора, двадесетина преторианци да решават кой да бъде кандидата и налагат на нашите избиратели. Опитваме се да направим една решителна крачка и може би да сме първата партия която може да преодолее този синдром, но не се получава.

А имената на хората, които сондирахме, са на твърде значими фигури, за да ги хвърлим в обречена кампания. И след като не получихме подкрепа, не сме ги афишиирали официално.

– Петър Стоянов беше сред тях по предварителната ни информация. Той отказа ли или цялата тази ситуация го разколеба?

– Петър Стоянов е много добър политик и с всички сили бих се хвърлил в една кампания и зад него. Смятам, че един нормално мислещ десен човек също би трябвало да го направи. Ситуацията е много сложна, не мога да коментирам от първо лице, защото не съм учасствал в разговорите, които са се водили с него, но съм участвал в неофициални разговори, в които се обсъждаше тази кандидатура. Имаше и още една кандидатура на много известна личност от СДС, която също не бих искал да спомена.

– Но от Гражданският съвет изобщо не се притесниха и обявиха имената на Гроздан Караджов и изгонения от ГЕРБ енергиен министър Трайчо Траков. Какви са техните шансове?

– Няма да кажа лошо за кандиидат от средите на РБ и, честно казано, ще подкрепя кандидатурата, която ще изберем, независимо от механизма, по който ще го определим. На мен Трайчо Трайков ми е симпатичен, има смислени тези. Друг е въпросът доколко олицетворява представата ни за президент. Самият той е изключително скромен и чух коментара му, че би работил за намирането на най-подходяща кандидатура, а ако не се намери такава, би се нагърбил с това. Това много ми допадна. Познавам и г-н Гроздан Караджов и това също е смислена кандидатура.

И двамата като хора са изключително добри, не знам дали като кандидати са достатъчно подходящи.

– Знаете ли какви кандидатури са подготвили останалите партии от РБ и ако не се мине през предварителни избори, как ще определите вашия кандидат – с гласуване на ръководството или по друг начин?

– Има фигури, които на ниво ръководство или Изпълнителен съвет в РБ ще минат безпроблемно. Въпросът е, че ще влезем в една конвенционална битка като всички останали. А ние не сме в ролята на фаворити, за да си позволим да влезем традиционно в тези избори. Трябва ни рязък старт, трябва ни нещо, с което да се открои нашият кандидат. Иначе аз нямам съмнение, че Изпълнителният съвет ще се обедини около някаква кандидатура и ще издигне една фигура. Въпросът е как да ѝ дадем по-силен тласък.

– А каква ще бъде тази кандидатура – партийна или ясно ориентирана към дясното, но необвързана с никаква партия?

– Усещането ми е, че хората по-скоро ще подкрепят кандидат, който не е партийно обвързан или поне не е пряко партийно свързан. Но за мен тези въпроси от типа дали дали кандидатурата да е партийна или не, дали да е равно отдалечена или равно приближена изобщо не са важни. За мен е важно човекът да има евроатлантическа ориентация, да има определени морални ценности и да има вътрешната сила да представлява нацията. А това е много трудно, много специфично и много рядко. Иначе изобщо не държа да е от СДС, защото останалите битки са безумни.

– Протегнахте ръка към ГЕРБ за общ кандидат, но тя не беше приета. А сега издигате кандидат, без да знаете с кого ще се сбие този човек. ГЕРБ е лидер в тази битка и ако се окаже, че в нея влезе Борисов, вие какво ще правите?

– СДС никога не е бил за вариант за обща кандидатура с ГЕРБ. Винаги сме искали кандидатурата на РБ да е отделна с оглед на запазване на идентичността и ако се намери силна фигура, да има игра за победа. Знам колко наивно звучи това в очите на наблюдателите, но ние сме длъжни да направим това, защото СДС никога не е подкрепяла друг кандидат в своята 27-годишна история. Това беше нашата позиция.

Аз страшно много се дразня от това, че само да въздъхне премиерът и ако му разчетат думите като “дайте да мислим за обща кандидатура”, стратези в РБ започват да мислят за този вариант. Ние трябва да имаме достатъчно самочувствие да мислим за собствена кандидатуа на РБ и да се борим за победа, а не просто да повторим резултата от последните избори.

– Това реалистично ли е?

– Нека видим кандидатите на другите партии, нека видим и кой ще е нашият кандидат и тогава ще направим някакви предварителни прогнози.

– А обижда ли ви това, че премиерът като че ли вижда основния си противник в левицата, а не във вас?

– Защо да ни обижда. СДС никога не е изпреварвало левицата на избори в скоро време, така че е нормално да се очаква техният кандидат да отиде на балотаж срещу кандидата на ГЕРБ. На втори тур ще има битка между ляво и дясно. Но ние сме длъжни да си премерим силите.

– А как ще тълкувате представянето си, ако се озовете на четвърто място не само след левицата, но и след обединените патриоти?

– За патриотите в момента има изключително благоприиятна обстановка. Тяхното говорене и ежедневните терористични актове в Европа също наливат вода в тяхната мелница. Затова лично аз очаквам обединената паткриотична кандидатура да има много силен резултат. Но не смятам, че 4-то място не е добро за РБ.

– В края на политическия сезон вече имате ли яснота какво е бъдещето на РБ и в какви отношения ще продължите с вашите партньори от ДСБ?

– Продължаваме да сме в позиция, която съм наричал с много епитети. Там общо взето нямаме развитие. Може би първият положителен сигнал за обединение на блока ще бъдат именно президентските избори. След тях изтича и нашето споразумение и то трябва да бъде предоговорено. Това са последните фиксирани избори в споразумението на РБ. Оттам нататък идва много тежката отговорност на действащи политици от РБ или да направят ново споразумение, или да се преформатира РБ.

– Към какво клони СДС?

– Ние от СДС сме като едни медиатори между крайните позиции в блока. Нашата позиция е, че блокът показа краен резултат и може да се надгражда. Трябва да хвърлим усилия да спасим преди всичко формулата РБ и ако можем да я надградим. А ако се стигне до избор кой с кого и накъде, това много сложен въпрос и ще трябва да питаме нашите избиратели.

– На вътрешен референдум ли?

– Винаги, това е стара традиция за СДС. Като дойде време разделно, питаме си хората.

– А усетът ви на политик подсказва ли ви дали РБ ще оцелее?

– Усещането ми е, че няма как да няма реформаторска десница в България и пътят пред страната е тя рано или късно да успее да прокара реформите си. Другото е нашите партньори да ни чакат още известно време и ако ние не успеем да направим съответните реформи, тихомълком ще ни оставят в руско-азиатското влияние в Европа. Така че, за да оцелеем в тази културна и политическа среда, каквато е ЕС, сме дължни да имаме реформаторска десница, каквато е в момента РБ.

– А не се ли боите, че партньорите ви в лицето на ГЕРБ могат да ви изоставят за сметка на патриотите, ако те се представят по-добре от вас на изборите?

– За нас е най-добре да излезем в опозиция от гледна точка на дългосрочност на политическия проект РБ. Защото, ако ГЕРБ се разбере с БСП, това е краят на ГЕРБ и се отваря една много голяма ниша за десницата в лицето на РБ. Тъй че от гледна точка на тясно партийния интерес е добре да сме в опозиция, защото има теми, по които могат да се критикууват дори и сегашните действия на правителството, макар че имаме участници там.

А ако премиерът реши патриотите да влязат с министри на мястото на нашите миинистри, за нас пътища винаги има. Не мисля, че това ще причини стрес на някого от блока или голямо безпокойство, макар някои да са пристрастени към властта.

Следвайте ни в социалните медии