За какво е полезно кивито

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Донесен от мисионери в Нова Зеландия в началото на 20-ти век след това в САЩ в края на шейсетте години на миналия век, плодът киви първоначално бил наречен „китайско цариградско грозде”, макар че е съмнително дали това име наистина някога е било използвано за дълго.

За щастие, кивито получава новото си име – в чест на птичката, характерна на Нова Зеландия – от изобретателен дистрибутор на храна и последвалото му култивиране шеметно завладява света.

Днес Италия, Чили, Франция, Япония и САЩ са най-големите производители на два негови сорта: зелено и златно киви. Киви е не само чудесна храна, но се използва и поради способността му да прави месата по-крехки заради съдържащото се в него съединението актинидин.

Киви е удивителен малък плод и няма равен на себе си. Първо, той е малък и светло кафяв на цвят с мъхната повърхност на кожата.

Вътре плодът е не само с подобен на лайма зелен цвят и изпъстрен с множество мънички черни семенца в овална форма когато се разреже, но е и много вкусен, доста наподобяващ вкуса на ягодите.

Обелен, нарязан и изстуден киви е идеален като добавка във всяка плодова салата или яден самостоятелно.

Ползи за здравето от кивито

Кой плод предоставя 273% от препоръчителната дневна доза витамин С на всяка ч.ч. – пет пъти повече от портокала, и е естествен стимулатор на имунната система, който отблъсква настинките и грипа? Кивито, разбира се! Количеството витамин К в него също е впечатляващо. Витамин К е най-добре известен с ролята си да спомага за съсирването на кръвта и кивито осигурява 89% от необходимата дневна стойност.

Кивито съдържа добри количества

Витамин А – чудесен за кожата, костите и за развитието на зъбите, предпазва зрението, включително от макулна дегенерация, и

Витамин E – два пъти количеството, съдържащо се в авокадото, при приблизително половината от калориите, наред с калий за балансиране на електролитите в тялото и за озаптяване на високото кръвно налягане, минералът мед в кивито е особено полезен за децата, като стимулира здравословното развитие на бебетата, особено що се отнася до растежа на костите и развитието на мозъка, както и за формирането на здрави червени кръвни клетки и за изграждането на имунитет срещу заболяванията.

Кивито е също така една от малкото храни, богати на витамин В6 (фолиева киселина), който стимулира имунната система. B6 е особено важен за здравето на плода и на бременните и кърмачките.

Фолиевата киселина в кивито предпазва от дефекти по рождение, сърдечни заболявания и рак; здравословните количества фибри поддържат доброто функциониране на организма като снижават риска от дивертикулит и канцерогени в тялото.

И накрая, антиоксидантната сила на кивито предоставя сходни ефекти що се отнася до неутрализирането на свободните радикали, които увреждат клетките и причиняват възпаление и рак.

Обаче, консумирайте киви умерено, защото то съдържа фруктоза, която може да е вредна за здравето ви в прекомерни количества.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]