Всяка шеста кола без „Гражданска отговорност“

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Над половин милион превозни средства у нас не са застраховани.

Оказва се, че у нас всяка шеста кола не е с платена „Гражданска отговорност“. От Комисията за финансов надзор изчисляват, че става въпрос за 540 773 превозни средства към днешна дата или близо 15% от общия брой регистрирани коли в страната, са незастраховани.

Най-голям процент на автомобилите без „Гражданска“ има във Видин – 36,65%. В абсолютна стойност обаче броят на незастрахованите МПС е най-голям в София-град – 143 075.

Според последните промени в Кодекса за застраховането, които влязоха в сила от 1 януари тази година, всички превозни средства подлежат на дерегистрация при неплатена „Гражданска“.

Процедурата, предвидена в закона, е на собствениците на такива превозни средства първо да бъде изпратено напомнително писмо от Гаранционния фонд(ГФ), след което фондът подава към МВР данни за тези, които и след напомнителното писмо нямат сключена застраховка, обясняват от комисията.

До момента с прекратена регистрация са 17 958 автомобила. Това са коли, за които в МВР има данни, че са били прехвърлени на нов собственик, който е чуждестранен гражданин или фирма и чиято регистрацията в КАТ не е променена след продажбата, нито имат сключена застраховка.

От КФН допълват, че тези превозни средства най-вероятно се управляват извън територията на България и отговорност за изплащане на обезщетения за причинени от тях ПТП носи българският Гаранционен фонд поради това, че са с българска регистрация.

На 52 510 собственици са изпратени писма за сключване на застраховка. Уведомленията са изпратени, тъй като в базата данни на Гаранционния фонд няма информация някога да е имало сключена застраховка, т.е. системно са били в нарушение на закона.

Владимир Тодоров, председател на Асоциация на пострадалите при катастрофи, сподели, че трябва много да се внимава, когато се дава възможност за сезонни застраховки за срок под 1 година, въпреки че за моторите и караваните това е добър вариант.

„Това повдига два въпроса. От една страна, при пътен инцидент пострадалите няма как да бъдат обезщетени. От друга страна, при този висок процент има риск Европа да ни наложи граничен контрол и проверки

Има обаче логика в това нещо – пътно превозно средство, което се използва не през цялата година, да не бъде застраховано през цялата година, така че това е един добър вариант, който ще бъде в полза на тези, които карат през летния период“, допълни председателят.

По думите му най-лесният начин е не водачите да бъдат спирани и проверявани на пътя, а да се използва ТОЛ системата, която ще влезе след 1 година.

„Минавайки, системата автоматично ще може да проверява има или няма застраховка. Надявам се това да се случи и да се повиши обхвата на застраховката – технически средства, наблюдение на регистрационния номер и контрол“, обясни той.

Тодоров допълни, че България е много рискова държава за мотористите. Според него ние не сме като Гърция, Италия, Испания, където има култура по отношение на пазенето на мотористите.

 

[elfsight_social_share_buttons id="1"]