Всички служители на фонда за лечение на деца бяха арестувани

Всички осем служители на Фонда за лечение на деца, включително директорът му Павел Александров, са арестувани в сряда по време на операция на ГДБОП и Специализираната прокуратура. Според съобщението на прокуратурата, разследването по досъдебното производство е за организирана престъпна група за корупционни престъпления. Според държавното обвинение, служителите на фонда са извършвали длъжностни престъпления и са получавали подкупи. Те са задържани за 24 часа, а в сградата на институцията се извършват претърсвания и изземвания, обиски на лица и разпити на свидетели.

Нахлуването на полицаите във фонда и задържането на служителите е станало преди обяд – точно преди началото на обществения съвет на звеното, който разглежда молбите на деца, нуждаещи се от подкрепа за лечение в чужбина, включително и спешни случаи.

Няколко часа по-късно здравният министър Петър Москов назначи нов директор на звеното – председателя на Българската педиатрична асоциация проф. Владимир Пилософ, който досега беше един от външните експерти към фонда. По времето на предишния директор Ива Станкова, назначена от правителството “Орешарски”, проф. Пилософ беше член на обществения съвет на фонда и председател на работната група, която трябваше да вземе решение за случаите на няколко деца, кандидатствали за експериментално лечение в Германия. Фондът тогава отказа финансирането и впоследствие беше осъден по жалби на семействата.

Атаката не е от днес

По информация на “Капитал”, срещу директора на фонда Павел Александров отдавна текат проверки от здравното министерство (МЗ), които обаче не са доказвали никакви злоупотреби. Наскоро е завършила и проверка на прокуратурата по сигнал на МЗ, отново без данни за закононарушения. “Фондът и конкретният му шеф са обект на продължителна проверка на прокуратурата, завършила преди по-малко от месец с постановление за прекратяване на следствието”, коментира във Facebook лидерът на ДСБ и съпартиец на Москов Радан Кънев.

Според него вариантите при това положение са няколко – да е имало данни за престъпление, които първоначално са били “покрити” или забавени, да е имало данни, които прокуратурата не е разкрила, или пък да няма данни за престъпление и “днешното шоу” да е “елемент от PR-стратегията на PR-авителството ни”. “Изводът обаче е един. При сегашната PR-окуратура и представи за борба с корупцията на изпълнителната власт, всичко е вятър и мъгла. PR-ите управляват страната, докато крадците управляват парите ни”, продължава Кънев.

В края на миналата година Министерството на здравеопазването беше спряло да превежда средствата за бюджета на фонда с аргумента за “чиновническа немърливост”. Ръководството на министерството цитираше тогава доклад от проверка на инспектората на звеното, но така и не обяви резултатите от нея. Междувременно служителите на фонда не получиха заплатите си за декември.

“Свидетели сме на поредния управленски произвол, маскиран с нелепи обвинения за злоупотреби във Фонда за лечение на деца”, коментират от организацията “Спаси, дари на”, които са членове на обществения съвет. “Самият факт, че нахлуването на ГДБОП е извършено по време на заседание на Обществения съвет, показва търсената показност, която сме сигурни, че ще завърши като жалка оперетност”, допълват от организацията. Според тях “случващото се в момента е поредният опит да бъде сменен директора на фонда с удобен на чиновниците в Министерството на здравеопазването, за да могат да бъдат насочвани средствата за лечение към подходящи наши лекари, клиники и доставчици на медицински изделия. Нещо, което Павел Александров прекрати веднага щом застана на поста”.

От “Спаси, дари на” са на мнение, че действията срещу Павел Александров и екипа му ще доведат до унищожаване на фонда и до “сериозни и често непреодолими проблеми в лечението на малките пациенти”.

Да счупиш работещото

Откакто Павел Александров е начело на фонда за лечение на деца, звеното работи в пъти по-добре в сравнение с печалната си история по време на предишните си директори. В обществения съвет на фонда има представители на неправителствени организации и на медиите, които следят за правилното разходване на средствата. Най-силното доказателство за това беше значителното намаляване на спешните кампании за събиране на средства за лечение на деца в чужбина.

Атаката срещу фонда за лечение на деца идва на фона на образуваното миналата седмица от Софийската градска прокуратура досъдебно производство за дарените от Турция 5-валентни ваксини за деца, които екипът на здравния министър Петър Москов беше договорил.

Източник: Капитал

Следвайте ни в социалните медии