Дроновете навлизат все повече в ежедневието ни, като най-често се използват за заснемането на панорамни снимки. В Руанда обаче са открили много по-полезно тяхно приложение.
Руанда се намира в Източна Африка, населението ѝ надхвърля 11 милиона, а топографията ѝ е доста сложна. Поради тази причина достъпът до немалко райони в страната е много труден.
Така ако пациент се нуждае от спешно преливане на кръв, ще трябва да изчака около четири часа – приблизително толкова време отнема доставянето ѝ от най-близката болница.
Според BBC обаче, в Руанда са въвели много интересен и полезен начин за употребата на дронове – за доставки на кръв и различни медицински консумативи.
Така лекарите в провинциалните части на страната ще могат да поръчват (но и да получават много по-бързо) кръв и необходимите им медикаменти, за да лекуват пациентите си.
Цялата система и организация е разработена от технологичната компания Zipline.
И ето как тези четири часа, за които стана въпрос по-горе, сега са намалени на около 15 минути. Дроновете се изстрелват с помощта на специална рампа и летят до крайната си точка с 80 км/ч. Когато я достигнат, те освобождават товара, който се приземява с парашут.
Няколко минути преди достигане на крайната дестинация, лекарите получават известие, че дронът с пратката им наближава.
Планира се в бъдеще да бъде разработена система, с чиято помощ дроновете да избягват други летящи обекти, за да не се стига до инциденти.
Видео: