Вижте как да преборим стомашните киселини с храна

Парене и дискомфорт в долната част на гръдния кош, неприятен вкус в устата, гадене след хранене – много от нас са изпитвали тези симптоми.

Киселините са следствие от неправилно хранене и начин на живот като цяло. Най-често причина за дискомфорта е повишената киселинност на стомашния сок. Неприятните усещания се появяват половин–един час след хранене, заради освобождаването на солна киселина от стомаха. Стомашният сок с повишена киселинност се качва по стените на хранопровода и дразни лигавицата, което предизвиква усещане за изгаряне.

Наличието на киселини може да е един от признаците на гастрит, язва, разстройство на храносмилателната система. Този проблем обаче може и да е сигнал за проблеми със сърдечносъдовата система и черния дроб.

Най-разпространените причини са стресът, неправилното хранене, любовта към мазните и люти продукти и алкохола. Хората с повишена тревожност и нервозност по-често страдат от киселини от останалите. Резките движения или вдигането на тежести също провокират неприятни усещания: по време на физическа активност се повишава налягането в корема и стомашният сок попада в стените на хранопровода.

Хранене при киселини

Преди да лекувате киселините, е необходимо да определите причината за тяхната поява. Ако не са симптом на друго заболяване, а последствие от прием на вредна храна, може да се избавите от проблема като коригирате менюто и, ако е възможно, начина си на живот. Повишена киселинност предизвикват лютите, солените и маринованите храни, цитрусовите плодове, доматите, някои киселомлечни продукти, ферментиралите сирена. Желателно е да изключите или ограничите продуктите, които оказват дразнещо въздействие: алкохол, кафе, лук, чесън, репички, гъби; а също и тези, които предизвикват подуване на стомаха – ръжен хляб, бобови растения, газирани напитки.

Не се изкушавайте от продуктите с ментов вкус

Добре е да консумирате зеленчуци (без домати), плодове (с изключение на цитрусовите), пълнозърнести продукти, макарони от твърди сортове пшеница, извара, бяло сирене, нетлъсто месо и риба, яйца, препечен хляб. Непременно добавяйте към ястията нерафинирани растителни масла. Пийте много вода и билкови чайове.

Приемайте храната на малки порции, 4–5 пъти на ден. Ястията не бива да са нито твърде горещи, нито прекалено студени. Не се препоръчва след хранене да лягате, най-добре поседете или се разходете, без да се натоварвате физически да вдигате нещо тежко. Отложете заниманията със спорт с няколко часа, докато храната не се преработи.

Препоръчително дневно меню при киселини:

Първа закуска: омлет или извара, прясно изцеден сок от моркови с 1 ч.л. растително масло, билков чай

Втора закуска: мюсли с кисело мляко и сухи плодове, чай от шипки.

Обяд: зеленчукова супа, пуешко месо със зеленчуци или паста с морски дарове, зелена салата с авокадо, прясно изцеден плодов сок.

Следобедна закуска: плодов мус или кисело мляко, билков чай.

Вечеря: печена риба с картофи, плодова салата, билков чай.

Преди лягане: чаша мляко.

Следвайте ни в социалните медии