Нов Колективен трудов договор вдигна минималните осигурителни прагове в сектор „Здравеопазване“. Най-високо – до 38%, ще е за току-що завършилите лекари.
„Това, което подписваме днес, гарантира увеличение на минималните прагове на трудови доходи в здравната система“, обясни здравният министър Петър Москов.
Москов поясни, че увеличението на минималните осигурителни прагове в различните специалности и различните видове персонал средно е между 15 и 30% – това са договорени минимални прагове, под които не може да се пада, подчерта министърът.
Д-р Пламен Радославов, зам.-председател на федерация Здравеопазване към КНСБ, каза, че увеличението при началник-отделение е 18%, за лекар с една специалност и всички останали, които работят с пациенти – увеличението е 21%. При току що завършил лекар увеличението е между 28 и 38%.
За професионалистите по здравни грижи – между 25 и 30%. Подписаното споразумение влиза в сила от момента на подписването му.
Нови заплати
Минималната заплата на лекар с една специалност в университетски и многопрофилни болници за активно лечение ще е 980 лв. (800 лв. досега), за лекар с две специалности – 1000 лв. (850 лв. досега), за началник на отделение 1050 лв. (900 лв. досега).
Медицинските сестри ще получават най-малко 750 лв. (600 лв. досега), а старшите медицински сестри – 810 лв. (660 лв. досега).
Увеличенията не засягат здравните работници в спешната помощ, където заплатите са по-високи. Медицинска сестра там взема минимум 900 лв., а лекар – 1500 лв.
Откъде ще дойдат парите за увеличените заплати
„Вероятно ще бъдат променени стойностите на някои клинични пътеки, като към момента са обсъдени около 100“, коментира министърът на здравеопазването Петър Москов. Той посочи, че ще бъдат променени цените на някои от тях, ако е необходимо и тогава, по думите му, ще стане ясно дали има недофинансиране на дейностите, предаде БТА.
Това е стъпка за реално остойностяване на труда на медицинския персонал, каза министър Москов.
По думите му 30 на сто от стойностите на някои клинични пътеки „отиват за лечение на пациента, а останалите 70 на сто – неясно къде“.
Той подчерта, че към момента, сред разгледаните клинични пътеки, не се наблюдава никъде повече от 30 на сто от стойността на клиничната пътека разход за лечение на пациент.
Останалите пари, които влизат в болницата, видимо и на светло трябва да бъдат разпределени като възнаграждение на работещите, добави той.
„Може би всички ще бъдем изненадани от тежки диспропорции, от невъзможност да се обясни един или друг доход защо е толкова нисък или защо е толкова висок. Прозрачността премахва чудовища“, каза още министър Москов.
По думите му бюджетът на НЗОК се движи с относителна стабилност.
Министър Москов увери, че няма забавяне в разглеждането на протоколите за лечение на болни от хепатит С с нова терапия. По думите му НЗОК прецизира критериите за лечение, защото то е скъпо.
Министърът е изискал от НЗОК отговор защо някои районни здравноосигурителни каси са подали искания от болници за увеличение на бюджетите им без да има реална нужда от това.
Освен това НЗОК трябва да отговори защо за първото полугодие разходите за лечение на онкологично заболяване е нараснал с 16 на сто, след като нуждите от подобно лечение са намалели с 5 на сто.