Възвръщаемостта при космическите технологии – до 400%

Космос и правене на бизнес! Само по себе си това звучи абстрактно, но се оказва, че в действителност става дума за една неразработена пазарна ниша.

С присъединяването на България към Европейската космическа агенция (ЕКА) всяка наша фирма може да участва като доставчик по различни проекти под формата на подизпълнител. „След като се регистрират в ЕКА, те ще започнат да получават информация за всички търгове, които са отворени за момента към български участници. Това е възможно от тази година, като конкуренцията е на европейско ниво. Втората насока, по която могат да кандидатства фирмите, са търговете, които са организирани специално за българските участници в рамките на българското участие в ЕКА. Става дума за бюджет от около 1.5 млн. EUR на година, който е насочен към български фирми. Тук целта е да се защитят българските фирми, които все още не са достатъчно конкурентоспособни и да могат да играят на големия пазар. Изискването е да са български фирми и съответно да предложат космически идеи, които да са достатъчно конкуренти пред ЕКА. Цялата процедура се администратора от Агенцията”, каза доктор Веселин Василев, изпълнителен директор, Клъстер за aерокосмически технологии, изследвания и приложения (CASTRA) по време на дискусия „Индустрия в космоса – реалност за България”, организира от Българска Стопанска Камара по случай Международния ден на авиацията и космонавтиката.

Възможност за кандидатстване имат всички наши фирми в областта на високите технологии. „Няколко са приоритетните направления, в който България има и капацитет, и възможност, и конкурентност – електроника и мехатроника (роботизирани системи, механични конструкции, фина механика, микроелектроника, ИКТ), медицинско приборостроене. Храните също са сегмент, но там се изисква специализирана технология на производство. Медицината също, доколкото се разработват прибори за диагностика на човешкото тяло условията на космоса или анализ на данни”, обяснява доктор Василев. Той уточнява, че „за период от около 4-5 години възвръщаемостта е 400%. Разковничето е, че тези продукти и услуги са с голяма добавена стойност и затова е толкова голяма възвръщаемостта. Трябва да се инвестира в създаването на собствени технологии. Може да отнеме 5-10 години, но след това те се възвръщат много бързо. Оцеляват дългосрочните играчи”, допълва той.

Бизнесът има интерес от инвестиции във високи технологии, както и разполага с капацитет и технологични възможности. Това, по което се работи в момента е да бъде подсигурен механизма за финансиране на рискови иновационни проекти, тъй като българската финансова система не е направена така, че да финансира иновационни проекти.

Следвайте ни в социалните медии