43 милиона лева е сумата от забавените заплати за изминалата година, съобщава bTV. Синдикати настояват за нови правила, които да гарантират изплащането на заработените пари в срок.
24 милиона лева са изплатени от работодателите след намесата на Главната инспекция по труда, други 19 милиона , обаче все още са неизплатени. През миналата година инспекторите са засекли над 12 хиляди нарушения, като най-често забавянето става при търговията, ресторантьорството, охраната, транспорта и производството на храни. В повечето случаи на работниците им се налага да чакат парите с месеци.
Синдикатите предлагат работодатели да могат да бавят заплати не повече от два месеца. През това време да бъдат задължени да плащат 60 на 100 от дължимата сума, а преди това да уведомяват инспекцията по труда, че са финансово затруднени.
Синдикатите предлагат още работниците да искат несъстоятелност на фирмата, а когато фирмата няма възможност да изплаща заплатите, собственика да носи отговорност.
„Служителите не могат да си получат заплатите, защото фирмата няма активи. Да, ама собствениците имат. В края на краищата те трябва да бъдат поставени под отговорност. Ако кравата ви отиде и изяде люцерната от съседния двор, кой ще носи отговорност? Тя, че го е изяла или Вие, защото сте неин собственик?“
Когато фирмата фалира, служителите да си получават заплатите преди банките и другите кредитори, настояват синдикатите.