Основно в соеви и царевични продукти се откриват ГМО съставки на храните у нас. Всички видове са разрешени в рамките на ЕС и в допустимото количество. Изключение правят два случая. Единият са детски храни, в които изобщо е забранено да бъдат влагани ГМО съставки, а другият е соево зърно, внос от Украйна.
При случая с детските храни става въпрос за адаптирано мляко, което е спряно и унищожено. Било е внос от Германия, поясни в рубриката „Чети етикета“ в „Тази сутрин“ по bTV Камен Николов от Агенцията по безопасност на храните.
По случая със соята от Украйна с 1000 лева глоба е наказан производителят. „Така е по стария закон, новият закон предвижда 10-кратно увеличение на санкцията”, уточни Николов.
Ивайло Попов от Екологично сдружение „За Земята” изтъкна, че Агенцията по безопасност на храните до 2013 г. не е откривала ГМО, такива са открити през 2014 и 2015 г.
Царевица и соя са и основните продукти, които се изследват за остатъци от ГМО. Тестът е сложен и отнема време, а пробата трябва да е във вид на прах.
Какво е ГМО?
Генетично модифициран организъм е организъм, чийто гени са умишлено променени от човека.
Модификациите, който най-често се използват, са 3 групи:
– промяна на активността на естествените гени;
– към организма се добавят допълнително копия на негови гени;
– към организма се въвеждат гени от друг вид – това е най-отхвърленият вид модификация!