В защита на работника: Пишат закон срещу некоректните шефове

Над 56 000 работници са ощетени от некоректни работодатели и заплатите им са забавени и неизплатени.

Най-сериозен е проблемът в търговията, шивашкия бранш и ресторантьорството, стана ясно от доклада на временната комисия в парламента за проучване на случаите на неизплатени заплати, който беше приет единодушно.

Поради тази причина депутати от всички партии се обединиха около общи законодателни промени с цел да се защитят правата на работниците и се ангажираха да създадат облекчена процедура, чрез която работниците и служителите да получават бързо изпълнителен лист за дължимите им суми.

Те ще работят и за разширяване на правомощията на Главната инспекция по труда, която да следи за некоректните практики.

С промените, които предстои да внесат в законодателството, се предвижда и да не се допускат до участие в обществени поръчки фирми, които не са се издължили на своите работници. Предложенията ще осигурят и достъпа на по-голям брой лица до Фонда за гарантиране на вземанията на работниците чрез удължаване на сроковете.

Депутатите се зарекоха, че законопроектът ще влезе в деловодството на парламента в най-скоро време.

Омбудсманът Мая Манолова обаче не остана доволна и заяви в парламента, че в този общ законопроект не са включени най-важните предложения за справяне с некоректните работодатели.

Според нея най-важно е да се забрани на работодатели да прехвърлят фирмите си на клошари, без да са заплатили на работниците си. Както и да се промени начинът, по който ще работи Фондът за гарантиране на вземанията на работниците при несъстоятелност на техния работодател.

Омбудсманът обяви, че е получила обещанието на премиера Бойко Борисов нейните предложения да бъдат подкрепени от парламентарната група на ГЕРБ и да станат законодателен факт до края на септември.

Манолова е получила подкрепа и за законопроектите за ограничаване на правомощията на частните съдебни изпълнители.

“До този момент беше загубена една цяла парламентарна сесия в обсъждане на една известна на всички тема, че има некоректни работодатели. Докато работеше комисията, нито един от случаите не беше решен, не беше изплатен един лев на работник, който си чака парите за месеци и години”, настоя Манолова.

„Ако правомощията на частните съдебни изпълнители бъдат ограничени и ако некоректните работодатели бъдат поставени на техните места, това ще е най-голямата победа за гражданите“, заключи тя.

 

Следвайте ни в социалните медии