В Австралия започна референдумът за легализирането на гей браковете

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

В Австралия започна гласуването по пощата за това дали да бъдат легализирани гей браковете, като се очаква страната да подкрепи с преобладаващо мнозинство приравняването на браковете между хомосексуални с хетеросексуалните брачни съюзи, отбелязва „Ройтерс“.

Гласуването, което няма задължителна сила и което ще продължи до края на октомври, ще определи дали Австралия ще се превърне в 25-ата страна, която ще легализира брака между лица от един и същи пол, като същевременно ще преодолее разделението в правителството по темата.

Независимо, че последното социологическо допитване показва 70 процента обществена подкрепа за гей браговете, въпросът предизвика политическа безизходица, която беше преодоляна чак през миналата седмица, след като Върховният съд даде зелена светлина за провеждането на всенародното допитване.

Допитването показва защо парламентът просто трябва да гласува, за да одобри еднополовите бракове, без да се провежда национално гласуване, коментира лидерът на опозиционната Лейбъристка партия Бил Шортън.

„Промяната в тази страна се случва, само когато хората участват в промяната“, коментира Шортън пред журналисти в Канбера, добавяйки: „Моля, не оставяйте тази промяна на други хора.“

Гласуването, в което имат право да участват близо 16 млн. души и което ще струва около 100 млн. долара, ще помогне на премиера Малкълм Търнбул да обедини своята либерално-национална коалиция, която беше разединена по темата с гей браковете по време на неговия двугодишен мандат.

Търнбул беше подложен на натиск за разрешаване на безизходицата, след като два предишни опита за провеждане на задължително гласуване бяха отхвърлени от Сената, където правителството е в малцинство.

Раздразнените либерални членове обявиха, че ще подкрепят опозиционната Лейбъристка партия, за да подсигурят узаконяването на гей браковете, ако премиерът не успее да реши проблема, въпреки че някои депутати консерватори заплашиха да подадат оставка, ако Търнбул не се съобрази с вота на обществото, заплашвайки крехкото мнозинство на премиера от едно депутатско място.

Безизходицата в крайна сметка беше преодоляна, след като Върховният съд постанови, че правителството може да продължи с незадължителния вот без одобрението на Сената.

Източник: news.bg

[elfsight_social_share_buttons id="1"]