Идват. Отиват си. … Ритъм, на който отдавна е подчинен живота в Залива Суонзи в Южен Уелс.
Учени решиха да уловят енергията на приливите и отливите и с нея да произвеждат електричество. Някои предричат енергийна революция на залива.
Амбициозният план предвижда изграждането на почти 10-километрова стена, която ще бъде построена в морето и ще образува лагуна, предаде БНТ. В стената ще има турбини. Те ще се задействат от приливите и отливите.
Приливите тук са много големи. Три часа след покачването на водата в океана, нивото на водата в лагуната ще е с около четири метра и половина по-ниско. Тогава отворите в стената ще се отварят, водата ще преминава през турбините и така ще се произвежда енергия. За секунда ще нахлува количество вода, равно на вместимостта на Олимпийски басейн, разказва Марк Шорок, изпълн. директор на проекта.
Според плана, произведената енергия ще захранва с електричество 155 хиляди домакинства.
Веднъж построена, стената може да функционира 120 години. Турбините също ще издържат 120 години. Според създателите на проекта, една от най-силните му страните е, че движението на водата в лагуната е предвидимо. Защото при приливите и отливите няма случайности.
Може с точност да се изчисли количеството енергия, която се произвежда. И в това е голямата разлика с другите възобновяеми източници на енергия – слънцето или вятъра, например.
Ветровете не са постоянни, а слънце има само през деня. При приливите нещата са сигурни – в определени моменти от денонощието, ние винаги можем да разчитаме на определена енергия, обяснява Марк Шорок.
Предвижда се изграждането на още 6 подобни лагуни. Общо те ще произвеждат 30 процента от сегашното производство на енергия в страната
Източник:novini.bg