Турските граждани в България гласуват в референдума за изменение на турската конституция

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Турските граждани в България започнаха да дават гласа си в референдума за изменение на турската конституция. Вотът се извършва в турското посолство в София

Пред сградата на ул. „Васил Левски“ в столицата има кола на жандармерията, както и полицейски автомобил. Няма опашки от гласоподаватели и обстановката пред посолството е спокойна.

По-голяма част от гражданите отказват да коментират, а единствените коментари на други са, че са упражнили правото си на глас.

На 16 април в Турция ще се проведе референдум за изменения на конституцията на страната, които предвиждат преминаването й към президентска форма на управление. Очаква се промените да увеличат изпълнителната власт на президентската институция, давайки на държавния глава правомощията да съставя кабинет, да подписва президентски укази и да запазва политическата си пристрастност.

Според анализатори, ако измененията бъдат приети, това ще бъде допълнително засилване на властта на настоящия държавен глава Реджеп Ердоган, който е сред основните застъпници на промените.

Днешното гласуване идва след засилено напрежение между Анкара и редица европейски столици, в това число и София. Турция влоши значително отношенията си с държави като Германия и Холандия, които забраниха на турски министри да агитират турски граждани на тяхна територия във връзка с референдума.

Напрежение с Анкара се появи около предсрочните парламентарни избори у нас в края на миналия месец. Във връзка с вота Ердоган обвини България, че оказва натиск на своята турска общност. „Някой от натиска там, който ние виждаме и чуваме, сериозно ни натъжава. От една страна говорите за демокрация, но от друга оказвате сериозен натиск на турците. Това няма да проработи“, заяви Ердоган по време на реч в Анкара преди изборите.

От своя страна българският президент Румен Радев обвини Турция в намеса във вътрешната политика на страната.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]