ЦСКА на колене пред Дунав

Изненадващият лидер в Първа лига Дунав (Русе) продължи впечатляващото си представяне, побеждавайки с 2:0 ЦСКА в мач от 6 кръг. “Драконите” надиграваха “червените” в по-голямата част от срещата на “Лудогорец Арена” и след два гола в рамките само на три минути заслужено триумфираха, записвайки четвърти успех в елита.

В 31-ата минута Васил Шопов откри резултата, а в 33-ата Антон Огнянов удвои преднината на тима, воден от бившия играч на ЦСКА Веселин Великов.

Дунав отново е едноличен лидер и с актив от 16 точки води с два на втория Левски. ЦСКА има 10 точки, с колкото са още Лудогорец, Верея и Черно море.

Победата днес е по-специална за Дунав, който 25-години по-късно отново триумфира над “червените” в мач от родния елит. Предишният успех на тима над ЦСКА датираше от 8 декември 1985 г. – 3:1 в Русе.

За гостуването на Дунав треньорът на “армейците” Едуард Йорданеску разчиташе на четиримата нови – Станислав Манолев, Уилмар Джордан и португалците Руй Педро и Рубен Пинто. Първият започна титуляр, заменяйки контузения Стойчо Атанасов най-вдясно на защитата. а другите трима влязоха като резерви, но не успяха да променят развоя на мача.

Играта преди почивката беше равностойна. В 23-ата минута Кирил Десподов пропусна след центриране на Арсенио Нунеш, а домакините успяха да поведат при първата сериозна опасност, която създадоха пред Георги Китанов. В 32-ата минута Васил Шопов хвърли в екстаз близо петте хиляди русенци, които бяха на трибуните в Разград. Бившият нападател на Литекс надскочи Божидар Чорбаджийски в наказателното поле на ЦСКА при центрира отдясно и с глава отбеляза – 1:0.

“Червените” можеха да изравнят веднага, но Густаво Кулма удари греда.

Не бяха изминали и три минути от гола на Дунав, когато “драконите” успяха да удвоят преднината си, шокирайки ЦСКА. Домакините организираха отлична контраатака след гредата на Кулма, Юлиян Ненов подаде към Антон Огнянов, който прониза Китанов от границата на наказателното поле, разписвайки се в горния му ляв ъгъл за 2:0.

Гостите от София не съумяха да отговорят на русенци, които след почивката почти нямаха положения, но пък и “армейците” не затрудниха особено Мартин Луков. Появилият се на смяна бивш голмайстор на Литекс и “А” група Уилмар Джордан опита да изработи дузпа, като след негово падане в наказателното поле на Дунав съдията Станислав Тодоров остана безмълвен.

В добавеното време един от помощниците на Йорданеску беше изгонен от пейката заради бурен протест срещу рефера.

ДУНАВ – ЦСКА 2:0
1:0 Васил Шопов (31), 2:0 Антон Огнянов (33)