Целулитът не е болест, а нормално състояние на мастната тъкан

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Всяка жена, дори и младите момичета, често с неудоволствие гледат отражението си в огледалото, тъй като не харесват нагънатата кожа по бедрата си.

Целулитът е много често срещан при дамите, а световният пазар на антицелулитни средства и процедури съставлява десетки милиарди долари. Сума, напълно съпоставима с годишните бюджети на много държави на планетата!

Въпреки това ефектът от различните процедури и мазила е краткотраен. Ето четири мита, свързани с този естетичен дефект.

Първо, козметичната мафия нарочно подмени понятията, за да уплаши и обърка окончателно жените. В медицината действително съществува заболяването целулит, като с този термин се обозначава възпаление на мастната тъкан.

Но това не важи за масовите случаи на козметичен дефект. Стотици милиони жени по целия свят бяха принудени да харчат луди пари за лечение на несъществуваща болест. Целулитът, за който говорим, няма възпалителна природа.

Второ – мастната тъкан в човешкия организъм е разположена основно под кожата, а тази, която е вътре в организма, се нарича висцерална мазнина. Както и всички тъкани, тя се състои от специфични клетки, наречени адипоцити.

Първата важна информация, която трябва да научите и осъзнаете, е, че мастната тъкан при човека е рохкава, ронлива, нееднородна и се състои от кръгли изпъкнали частички. Всеки отделен адипоцит натрупва толкова мазнина, колкото иска, защото има способността да се разтяга и да увеличава обема си стотици и дори хиляди пъти.

Но всеки адипоцит, както конгломератите адипоцити, се увеличават, без да се съобразяват с останалите, т.е. съвсем неравномерно. А като следствие от това се образуват още по-големи неравности под кожата.

Ако всички мастни клетки работеха в унисон, мастната тъкан щеше да бъде с равна повърхност. Всичко това се случва напълно физиологично и не е никакво нарушение на здравето…

Основният извод е следният: това, което пластичните хирурзи и козметичните специалисти наричат целулит и за което майсторски “дерат” кожите на клиентките си с луди пари, в крайна сметка не е нищо повече от анатомично обусловена неравност на повърхността на мастната тъкан. Т.е. целулитът е напълно нормално състояние, природата е направила жените такива.

Трето – може би ще се зачудите защо тогава в борбата с целулита все пак се постигат някакви резултати? Да, уж има ефект и за доста пари ще ви избавят от излишните “хълмчета” по кожата. Но това винаги ще е временен ефект, максимум за месец, и то ако имате късмет!

Как работят тези прехвалени процедури?

На първо място е т.нар. липосукция, т.е. със специален инструмент се премахват неравностите по кожата, което е напълно безполезна процедура.

Вече обяснихме, че адипоцитите нямат предел относно увеличаване на обема си и дори да ви премахнат от някакъв участък от тялото “излишните” мастни клетки, останалите продължават да увеличават обема си и съвсем скоро неравностите, “буците” по кожата ви ще се възвърнат.

Втори вариант: може да опитат да изпънат кожата ви, за да притисне тя излишните изпъкнали конгломерати от мастни клетки. За целта прилагат всички онези прехвалени мазила с антицелулитен ефект. Но и това е временно – един ден, не повече, повярвайте.

Трети вариант – може да опитат да вкарат повече лимфна в подкожната мастна тъкан. Целулитът временно е победен, но пак временно, защото лимфата, както е дошла, така и ще си отиде. Ефектът е не повече от седмица.

Четвърти вариант: ами ако взема да отслабна? Тук логиката подсказва, че по-тънкият слой подкожна мазнина ще има по-малко неравности. Този вариант може да сработи, но не у всички жени и не веднага. Освен това е опасно за здравето. Първо, ефектът зависи от генетиката, защото при някои жени, колкото и да са слаби, все едно мастната тъкан намалява и изтънява неравномерно.

Четвърто – какво да правим тогава, какво да предприемем? Първо – трябва да разберем, че целулитът не е болест, а само присъща на женския организъм анатомична особеност на мастната тъкан, която има неравна структура.

Идеалната равна кожа е мит. А фотографиите на знаменитостите в различните модни списания се обработват с фотошоп, нима се съмнявате в това?

Второ, знаейки вече какво се крие под наименованието целулит, можете да намерите начин максимално да нивелирате този проблем – научете се да се отнасяте философски към него.

Голяма роля тук играе генетиката, на някои жени им е провървяло повече, на други по-малко… Огромна роля играят и качествата на съединителната тъкан, а и на самата кожа. Ако кожата е еластична, тя ще изглажда неравностите на подкожната мастна тъкан.

Но и това зависи от много фактори, основният от които количеството колаген и възрастта. Това от своя страна пак до голяма степен е наследствено. Ако жената има вроден недостиг на колаген в кожата, трябва да се примири с това, защото никакви супер-кремове с колаген няма да ви помогнат.

Иначе, с възрастовите изменения по кожата трябва да се борите, като първо например откажете цигарите и не се излагате прекалено на слънце. Спортуването може да помогне до известна степен, стига да имате воля за това.

Разберете едно нещо – във всички времена във всяко общество са възниквали митове и на хората са се внушавали неписаните канони на красотата. Особено внушаема категория са, разбира се, жените.

А целта е винаги една – да ги принудят да харчат пари за видимо безполезни неща. Всяка епоха е следвала модни тенденции, много от които впоследствие са довели до печални последствия.

Знаете ли, че през 17-и век за красиви се смятали онези дами, които са с прекалено бледи лица, дори са се подлагали на кръвопускане, за да постигнат тази бледност. Мазали са се с козметични средства от живачен хлорид и бяло олово – много отровни за човека вещества!

Едва ли са си давали сметка, че такова козметично средство може да предизвика паралич, тумор на мозъка и постепенно отказване на вътрешните органи. Оловото е било в състава на пудрата почти до началото на 20-и век…

[elfsight_social_share_buttons id="1"]