Трима мускетари на война срещу полупразната чиния

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Петър Благов, Станислав Димитров и Александър Пенев: от приятели от деца до бизнес партньори.

Според данни на ООН една трета от общото количество храна, което светът произвежда, е изхвърляно. Потребителите в Европа и Северна Америка остават след себе си между 95 и 115 кг годни за консумация продукти всяка година. Трима българи смятат, че имат решение на проблема. Фирмата „Вилоксофт“ на Петър Благов, Станислав Димитров и Александър Пенев пуска софтуер, който ще подпомогне правилното използване на изхвърляната храна и достигането й до правилните потребители.

В полза на бизнеса, на война срещу глада

Първоначално от „Вилоксофт“ ще си партнират със супермаркети, ресторанти, хотели, болници и други места за преработка на храна. Платформата им ще свързва хора в нужда със заведения и магазини, които са на път да изхвърлят излишното количество, което са произвели. Така например студенти и пенсионери ще могат да си вземат с отстъпка обяд за вкъщи след 14 часа. По това време ресторантите започват да изхвърлят излишните си порции. Според проучване на компанията над 30% от храната, произведена за обедните менюта на ресторанти в страната, се похабява.

За първия етап от развитието на платформата „Вилоксофт“ получиха финансиране в размер 200 000 евро по европейска програма „Подкрепа за разработване на иновации от стартиращи предприятия“. Компанията вече преговаря с няколко големи вериги супермаркети. Целта е да свържат вътрешните системи за мониторинг на наличните стоки. Когато някоя стока е близо до срока си на годност, тя автоматично ще се публикува на платформата Veloxoft с отстъпка, определена от супермаркета. Потребителите могат да резервират намалените стоки, след което да ги вземат на място. Ресторанти, болници и хотели също ще имат достъп до платформата, където да обявяват стоките, които ще предлагат с отстъпка.

Програмист с кауза

Според тримата създатели на Veloxoft голяма част от разхищението на храна идва от веригата на доставки – от първоначалното производство до транспорт и преработка, преди да достигне до крайния потребител. „Глобалният свят има проблеми, които са добре известни, но малко хора се наемат да ги решат. Ние обичаме да подхващаме сериозни казуси и да ги разрешаваме“, коментира Петър. За Станислав, мотивацията за участие в проекта идва от това, което вижда в България: „Винаги съм се чудел как бих могъл да интегрирам бизнес модел с това да допринасям към подобряването на средата в България. С тази платформа генерираме доходи за собствените си семейства, докато помагаме на много други да се нахранят.“

С една платформа – два заека

Платформата Veloxoft разрешава два проблема – спестява разходи на бизнеса, свързани с изхвърлянето на големи количества хранителни отпадъци, и генерира допълнителен доход от нови клиенти. Допълнителен плюс за фирмите, които ще се включат в платформата, е положителният имидж, който си създават, обвързвайки се със социална и екологична кауза. „Помагаме на бизнеса да оптимизира разходите си, по този начин увеличава оборота и хората с по-гъвкаво работно време могат да се хранят с големи отстъпки“, обобщава Петър. Супермаркетите ще могат сами да определят отстъпките за стоки с близък до изтичане срок на годност. Зеленчуците например могат да се пускат с отстъпка в деня на изтичането им, докато рибата може да бъде намалявана ден преди това. Този процес е автоматизиран в платформата.

Един от основните проблеми, с които Veloxoft иска да се справи, е изхвърлянето на храна от топлите витрини в супермаркетите. Това е и личната кауза на Александър. По време на пътуване в чужбина той вижда как огромни количества храна – опечени пилета, купи със салати, тави с паста – биват изхвърлени в кофата в края на работния ден. „Следейки базите данни на големите вериги супермаркети, можем веднага да информираме потребителя за храни, които са с близък до изтичане срок на годност“, коментира той. Бизнес моделът, който Veloxoft са разработили за топлите витрини, е предлагането на кутия с даден грамаж за фиксирана цена. Потребителят сам избира какво да сложи в кутията си.

А ти изхвърляш ли храна?

В по-дългосрочен план от Veloxoft искат да се справят и с разхищението на храна в домакинствата. За Александър е особено важно крайният потребител да бъде информиран за последствията от изхвърлянето на годни за консумация продукти. Във „Вилоксофт“ искат да изградят общност от потребители, които разпознават проблема и се борят срещу него.

За да достигнат до домакинствата, създателите на платформата планират да създадат финансови и поведенчески стимули. На следващия етап от развитието си системата ще показва на всеки потребител колко вредни емисии е спестил с това, че не е изхвърлил храна. От компанията планират да въведат и игрален елемент, който да включва класации и награди за най-редовните потребители. Крайната цел е повече хора да разберат за мащаба на проблема.

А сега накъде?

В следващите две години платформата ще се развие към всички европейски пазари. Първата страна, към която групата се е насочила, е Англия, където Александър живее в момента. Плюс за бизнес модела на платформата е, че супермаркетите, с които ще си партнират, са международни вериги. Тримата очакват това да улесни преговорите с чужди представителства. „Надявам се да стигнем и до САЩ, където проблемът е най-сериозен“, добавя Станислав.

Източник: Capital.bg

 

[elfsight_social_share_buttons id="1"]