Технологичните стартъпи, които оформиха съвременния свят

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Без съмнение технологичните стартъпи са изиграли изключително важна роля за оформянето на света такъв, какъвто го виждаме днес.

От първите персонални компютри до смартфона и интернет търсачките – много от най-революционните продукти на нашето време са станали реалност благодарение на упорития труд на визионери, започнали буквално от нищото.

Нека си припомним някои от най-влиятелните технологични стартъпи в историята, представени ни от CNBC.

Hewlett-Packard

Историята на технологичния гигант Hewlett Packard започва през 30-те години на миналия век.През 1938 година Бил Хюлет и Дейв Пакард започват да работят заедно в нает от тях гараж в Пало Алто, Калифорния.

В следващите десетилетия бизнесът се разраства неимоверно и започва да произвежда всякакви технологични устройства – от компютри и калкулатори до атомни часовници и принтери.

През 2015 година компанията се разделя на две части – Hewlett-Packard Enterprise и HP Inc.

Microsoft

Основана през 1975 г. от Бил Гейтс и Пол Алън, компанията Microsoft е неделима част от света на персоналните компютри вече повече от четири десетилетия.

Най-емблематичният й продукт е операционната система Windows, която е най-използваната платформа за персонални компютри в света. Офис пакетът MS Office пък е предпочитаният продукт за бизнес продуктивност в корпоративния сектор.

По данни на компанията днес над 400 милиона устройства работят на Windows 10, а повече от 1.2 милиарда потребители по цял свят използват софтуерни продукти на Microsoft.

Apple

Компанията започва своето съществуване през 1976 г. под името Apple Computer. През следващите десетилетия основаният от Сив Джобс, Стив Уозняк и Роналд Уейн бизнес израсна и се утвърди като една най-влиятелните компании в света.

Apple може да се похвали с редица революционни продукти, като легендарните компютри Apple и Apple II, музикалният плейър iPod и смартфона iPhone, който се превърна в нарицателно за категорията на умните мобилни телефони.

Харизматичният лидер на компанията Стив Джобс почина през 2011 г.

eBay

От eBay твърдят, че корените на компанията могат да бъдат проследени до почивните дни по случай Деня на труда в САЩ през 1995 г., които създателят на платформата Пиер Омидияр прекарва, пишейки код за сайт, наречен AuctionWeb.

До юни 1996 г. през AuctionWeb са продадени продукти на стойност 7.2 млн. долара. През септември 1997 г. компанията е прекръстена на eBay, а през 2015 г. тя отбеляза 20 години от своето създаване.

Google

Когато през 1998 г. Google подава заявление за регистрация на дружество, основателите на компанията Сергей Брин и Лари Пейдж работят по интернет търсачката в гараж в Менло Парк, Калифорния.

Почти 20 години по-късно Google вече е мултимилиардна корпорация, чиито услуги се използват ежедневно от милиони хора по целия свят.

Интернет търсачката се превърна в толкова неизменна част от нашия живот, че през 2006 г. думата „google” бе включена в Оксфордския английски речник като глагол.

Facebook

Марк Закърбърг и съоснователите Дъстин Московиц, Крис Хюз и Едуардо Саверин стартираха Facebook през февруари 2004 г. В годините след своето пускане социалната мрежа се превърна в глобален феномен, позволяващ на хората да споделят снимки, видео клипове,  случки от ежедневието, материали от пресата и др.

Twitter

Първият tweet в историята бе изпратен на 21 март 2006 г., от основателя на микроблогърската платформа Джак Дорзи. Малко повече от 10 години по-късно Twitter вече е глобален канал за споделяне на информация, който се използва от държавни ръководители, дисиденти и широката общественост.

Днес Twitter има 313 млн. активни месечни потребители, 3800 служители и над 35 офиса по целия свят.

Airbnb

Основаната през 2008 г. Airbnb се превърна в един от основните играчи в така наречената „икономика на споделянето“и помага за трансформацията на начина, по който хората предлагат и резервират места за отсядане.

В наши дни Airbnb предлага оферти от потребители в 34 000 града в 191 държави, по данни на компанията.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]