Кръчмари и хотелиери се гаврят с персонала по морето. Такса „пералня“, мухлясали квартири, стари манджи са само част от репертоара, който служителите са длъжни да търпят, пише в. „Телеграф“.
В социалната мрежа има десетки затворени групи, в които бармани, сервитьори, камериерки и готвачи обменят горчив опит. Много често служителите се уговарят с бъдещия работодател онлайн или по телефона. Обсъждат се изискванията, условията, заплащането и т.н.
Опарени обаче разказват, че обещанията драстично се разминават с действителността. Някои шефове оправдават ниското възнаграждение с осигуряване на квартира и храна. В същото време обаче собствениците на заведения и барове пестят пари от квартири, като намемат стая, в която настаняват по повече служители.
„Със старта на сезона ни настаниха в едностаен апартамент, а бяхме 5 момичета“, жалва се сервитьорка във Фейсбук група на работещите по морето. Друг младеж пък разказва: „Работех като рецепционист в Слънчев бряг. По телефона ми беше обяснено, че ще спя в хотела. Така и стана, само че не бях в някоя от свободните саи, а в едно мазе без прозорци. Имах мухъл дори по възглавницата“, разказва момчето.
Оплакванията за настаняване в занемарени или дори изостаени бунгала също са десетки. „Бяха ни осигурили бунгало, което беше пред срутване. Дори никнеше трева от сифона на мивката в импровизирана кухня. Освен това беше пълно с различни насекоми и беше на километри извън курорта, а нямахме превоз до работата“, разказа младо момиче.
Някои работодатели пък си измиват ръцете със собствениците на жилищата, в които настаняват персонала. Така например, въпреки че спането е безплатно, служителите си плащали „екстри“. Една от най-куриозните е такса „пералня“. „Независимо от количеството на прането трябва да плащаме по 5 лв. за услугата“, споделя работник в Златни пясъци. Друг младеж пък разказва, че хазяинът му искал по 5 лв. допълнително на вечер, за да използва климатика в стаята.